Вівторок, 15 жовтня

Фінанси

11.04.2014 07:21

Антикризовий закон. Що подорожчає і для кого?

версія для друку

Верховна Рада прийняла антикризовий урядовий законопроект № 4576 «Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні». Відтак, уже з 1 квітня доведеться затягнути паски, адже уряд підвищує податки, урізає соціальні виплати і скорочує держапарат. Усе це заради того, аби уникнути фінансової катастрофи. Що ж передбачає так званий «антикризовий пакет» Яценюка для пересічних українців? І чи такий він страшний, як нам здається? 

Антикризова політика уряду полягає у тому, щоб перерозподілити ті доходи і ті надходження в бюджет таким чином, щоб взяти кошти у тих, хто має, і захистити малозабезпечених. На думку доктора економічних наук, завідувача кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи Ростислава Слав’юка, насправді не все так страшно, а уряд запровадив надзвичайно м’які та толерантні антикризові дії, і варто було б зробити їх жорсткішими в нинішніх умовах.

Антикризові заходи не надто жорсткі?

«Потрібно було значно підняти вартість газу для тих, у кого велике житло. Умовно кажучи, якщо в людини житло 500 м кв., то вона повинна платити за газ більше від ринкової вартості газу, який поставляється в Україну. Умовно, якщо вартість газу 460 доларів, то плату за газ, у кого будинок більше 500 м кв., потрібно встановити 500 дол. Аби ще тих 40 доларів йшли на покриття малозабезпеченим категоріям. Адже якщо українець купить житло в Прибалтиці, то йому доведеться платити по 300 доларів за газ і він не сперечатиметься, що дорого», – говорить Ростислав Слав’юк.

На думку економічного експерта, сьогодні залишились поза оподаткуванням величезні земельні ділянки. А в нинішній ситуації потрібно було б різко поставити питання про оподаткування тих земельних ділянок, які перебувають у власності, використовуються як приватний сектор чи як різні розважальні, відпочинкові комплекси. Такі податки принесли б чималий дохід в казну і були б справедливими.

Також економічний експерт вважає, що не варто панікувати з приводу росту долара, адже коли в Україну надійде перший транш валютних запозичень, то в певній мірі стабілізується долар. Проте, якщо Росія ввійде на територію України, то про долар говорити буде не актуально, адже ми перебуваємо у стані війни.

Країна «перевернутих фінансів»

На думку Слав’юка, уряд міг би кардинально переглянути бюджетну політику, враховуючи ту ситуацію, яка склалася. Проте жодних радикальних дій не було (наприклад, в Греції уряд запропонував знизити пенсії в умовах економічної кризи). Натомість український уряд щодо населення, яке має високі доходи зі 100% тих дій, які можна було б запровадити, запровадив лише 1%. Таким чином багатим знову вдасться уникнути високих податків та зборів. Натомість бюджетники, заробітні плати в яких і так невисокі сплачують, у казну всі необхідні податки.

«У нас країна абсолютно перевернутих фінансів. Адже працівники бюджетної сфери (вчителі, лікарі, бібліотекарі, робітники) чесно сплачують абсолютно усі податки. Натомість, наприклад, підприємець на ринку, в якого доходи у рази більші, не оподатковує своїх доходів. Отже, виходить, що в Україні податки сплачують бідні, а багаті хоч і платять податки, проте не співмірно до своїх доходів», – говорить економіст.

Квартира в оренду. А хто платитиме податки?

У Львові, Києві й інших містах є люди, які мають понад 10 квартир, які здають в оренду, притому не сплачуючи податки.

До речі, Росія не дозволить таким чином здавати в Криму житло відпочивальникам. А всі роки кримчани успішно займались таким собі туристичним бізнесом, здаючи в оренду житло туристам. Цього року – зась. Адже у Державній Думі Російської Федерації 26 лютого був зареєстрований законопроект, який унеможливлює здачу в оренду житлових приміщень багатоквартирних будинків. В Інтернеті цей закон вже охрестили «привіт кримчанам».

Натомість громадяни України безперешкодно здають в оренду житло (понад 30% житлового фонду перебуває в оренді). Є бізнесмени, які купують цілі поверхи квартир, здаючи їх в оренду. А в Києві оренда 1-кімнатної квартири приблизно 3500 гривень в місяць. Не кожен вчитель отримує таку зарплату. 

Україна у стані війни

Ростислав Слав’юк говорить про те, що жодна країна у світі, за всю історію людства, у стані війни не перебувала у такому спокої як Україна. І жодна країна в стані війни не мала такого доброго фінансово-економічного стану як Україна, коли фінансова система не є розваленою. Відтак, попри усі негативні сторони, у нас не все так погано.

ОФІЦІЙНО

Підняття тарифів на газ для населення

Підняття тарифів на газ було неминуче. А в сьогоднішніх умовах, як зазначає прем’єр Арсеній Яценюк, «ми зобов’язанi підняти тарифи на енергоносiї, щоб не збанкротувала країна, щоб привести у відповідність навіть не до економічного обґрунтованого рiвня, а хоча б до рівня Росiї».

Національна комісія державного регулювання енергетики з 1 травня підвищила роздрібні ціни на газ для населення на 50–62%.

При споживанні до 2,5 тис. куб. м на рік ціну буде встановлено на рівні 1,197 тис. грн/тис. куб. м за відсутності газового лічильника і 1,182 тис. грн/тис. куб. м за його наявності.

При споживанні до 6 тис. куб. м на рік ціну буде встановлено на рівні 1,965 тис. грн/тис. куб. м за відсутності газового лічильника і 1,788 тис. грн/тис. куб. м за його наявності.

Допомогу при народженні дитини зменшили

Виплати допомоги при народженні дитини вирішили скоротити. Особливо відчутним це стане для тих сімей, в яких народжуватиметься друге, третє чи наступне немовля. Адже тепер розмір допомоги становитиме 41280 грн, незалежно від кількості дітей в сім’ї. Відтак, найбільше при такому підході втратять багатодітні батьки. Адже до цього допомога при народженні другої дитини становила 60 мінімумів (71 тис. грн) і 120 мінімумів (141 тис. грн) для третьої і кожної наступної дитини. 

Перші 10 320 грн виплачуватимуться одразу при народженні, а решта суми – протягом трьох років рівними частинами.

Підвищення акцизів на алкоголь та тютюн

Закон збільшує ставки акцизного податку на алкогольні напої та тютюнові вироби на 25%, пиво – на 42,5%. Таким чином сукупне підвищення ставок на спирт та алкогольні напої в 2014 р. складе 39%, на тютюнові вироби – 31,5%, на пиво – 42,5%.

«Пляшка пива, яка коштувала 8 грн, коштуватиме 8,5 гр., пачка цигарок, яка коштує 15 грн, коштуватиме 16, а ціна пляшки горілки, що коштувала 32 гривні, зросте до 35. Мало? Я буду аплодувати, якщо більше піднімете акцизи», – зазначив прем’єр.

Оподаткування доходів фізичних осіб

Починаючи з 300 тис. грн., податок становитиме 20%, з 500 тис. грн – 25%. Таких людей в країні, за попередніми підрахунками, 300 тисяч, які володіють 60% всіх активів в Україні. Таким чином багаті наповнюватимуть казну.

«1,7% багатих українців повинні заплатити податки, щоб 98% українців відчули, що в країні прийшов час соціальної справедливості», – пояснив прем’єр цю ініціативу.
А ось від ініціативи оподаткування доходів з банківських депозитів наразі відмовились.

Скорочення силовиків та чиновників

Під скорочення потраплять близько 24 тис. чиновників, 79,4 тис. працівників МВС, 3,35 тис. СБУшників, 2,263 тис. – з прокуратури. Таким чином на звільненні силовиків планують заощаджувати 1,35 млрд грн на рік. 

Скорочення VIP-пенсій

Пенсійні виплати, які перевищують 10 тисяч гривень, пропонується оподатковувати на 15%. Фактично мова йде про пенсії держслужбовців, суддів, прокурорів, слідчих, працівників місцевого самоврядування, дипломатів та ін. Законом також пропонується перевести їх на загальний принцип нарахування пенсій у розмірі 70% від зарплати. Таким чином планують в 2014 році знизити витрати Пенсійного фонду на 1,358 млрд грн.

Збільшення податку на нерухомість

Раніше Податковим кодексом передбачалося оподатковувати житлову площу, тепер же платити доведеться за загальну площу нерухомості, відтак платити доведеться у 1,5–2 рази більше. Адже квартир із загальною площею більше 120 кв. м більше, ніж тих, де не менше 120 кв. м припадає на житлову площу. Ставка податку для фізичних осіб обмежена одним відсотком мінімальної заробітної плати за 1 кв. м підлягає оподаткуванню площі для квартир, загальна площа яких не перевищує 240 кв. м, для будинків загальною площею до 500 кв. м, і для декількох об’єктів нерухомості різних видів, що перебувають у власності платника податку, площею до 740 кв. м. У разі якщо загальна площа вказаних об’єктів перевищує встановлені обмеження, ставка податку становитиме 2,7% мінімальної заробітної плати за 1 кв. м підлягає оподаткуванню площі 

ПДВ на ліки – 7%

У документу вказано: «Запровадити оподаткування ПДВ за ставкою 7% на операції з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення (імпорт та постачання виробником)». До цього часу українці не платили ПДВ при купівлі ліків чи медичних виробів. Також обнуляються пільги з ПДВ на першу поставку ліків. Відтак, вартість імпортних ліків зросте суттєво, адже варто зауважити, що їхня ціна також залежить і від курсу долара, який невпинно росте.

Пенсійний збір при купівлі валюти

«Антикризовим законом» вводять також і збір у 0,5% при купівлі валюти. Сплачувати його доведеться і юридичним, і фізичним особам, і в безготівковій та готівковій формі. Раніше в Україні вже вводився одновідсотковий збір при купівлі валюти, проте його згодом скасували .

Мінімальна зарплата та пенсії не зростуть

Зарплати бюджетників і пенсій заморозять. Мінімальну зарплату та прожитковий мінімум протягом цього року уряд вирішив не змінювати. Вони залишатимуться на тому рівні, що був встановлений на 1 січня цього року. 

Галина СТЕПАНЮК

Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту