Вівторок, 15 жовтня

Фінанси

06.12.2013 00:17

Утилізаційний збір: війна за ринок

версія для друку

Українські водії отримали ще один клопіт – утилізаційний збір. Урядовці пояснюють, що таким чином вони хочуть підтримати українського виробника і зберегти довкілля. Натомість прості українці не готові власним коштом підтримувати вітчизняного виробника.

1 вересня в Україні набув чинності закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів». Дія закону розповсюджується на всі сегменти автомобільного ринку, всі моделі та бренди. Добрі наміри закону виявились жахливими для українського автопрому, показники виробництва якого почали суттєво знижуватись, хоча й зросла вартість ввезення іномарок. Законом, що прийнятий та вступив у дію, передбачені суми утилізаційного податку: для нових легкових автомобілів (залежно від об’єму двигуна) – від 4730 до 30250 грн; для нових комерційних, вантажних автомобілів і автобусів (залежно від повної маси) – від 8800 грн. Янукович доручив виправити ситуацію із підписанням цього закону. Президент наказав внести зміни до його редакції, що передбачають скасування коригуючих коефіцієнтів при розрахунку суми податку і обов’язкової сертифікації місць утилізації старих автомобілів.

Що ми отримали?

Утилізаційний збір додає до ціни автомобілів, що їх ввозять в Україну, від 5 до 60,5 тис. грн залежно від об’єму двигуна та віку. Введення нового збору викликало неоднозначну реакцію як усередині країни, так і в світі. Імпортерам довелося підвищувати ціни на автомобілі, щоб компенсувати збитки, а зарубіжні країни – головні постачальники машин у нашу державу – побачили в цьому порушення правил торгівлі, встановлених СОТ. Майже відразу після нововведення парламент заговорив про внесення змін до закону, хоча варто зазначити, що подібні збори існують практично в усіх розвинених країнах світу, включаючи Бельгію, Німеччину, Росію і Францію.

Натомість експерти кажуть, що президентські поправки щодо утилізаційного збору на автомобілі держава не виконує. З 1 вересня українська митниця за утилізацію певних авто збирає до 60 тисяч гривень замість п’яти з половиною тисяч, які мали б збирати згідно з поправками, які підписав Віктор Янукович. Обіцяли чиновники і те, що утилізація не позначиться на здорожчанні автівок, хоча у ці обіцянки навіть спочатку ніхто не повірив.

Експерти й автоімпортери кажуть, що поправки саботує Кабмін. Відтак діють попередньо прописані ставки від 5,5 до 30 тисяч гривень, а не єдина фіксована для всіх – 5,5.

«Президент доручив усунути положення, за яким українські автоскладальники не є платниками таких податків. Простіше кажучи, сплачувати утилзбір, екологічний податок, повинні всі», – зазначив гендиректор Асоціації автоімпортерів і дилерів Олег Назаренко. Автоімпортери наполягають, що платити податок мають або всі українські виробники, або ніхто. Експерти наголошують, що стрибок у ціні на іномарки буде в межах 3–5% і настільки ж, вочевидь, впаде ринок.

«За підсумками цього року автопродажі в Україні не досягнуть навіть показника 2012 року, падіння складе 5–6%», – каже експерт Олексій Андрейченко. Таке падіння стало наслідком не тільки введенням утилізаційного збору, а й складнощами з реєстрацією автомобілів у МРЕВ та ажіотажем навколо авторинку напередодні осіннього періоду.

Старший аналітик інвестиційної компанії «Арт-капітал» Олексій Андрейченко вважає, що на нинішній стан ринку впливають кілька факторів: «Введення утилізаційного збору – не останній з них, але потрібно ширше дивитися на проблему: зараз іде підтримка вітчизняного автовиробника, яка почалася 13 квітня введенням спецмита. Вже тоді намітилося загальне зниження продажів автомобілів. Хоча при цьому частка вітчизняних виробників – як і очікувалося – зросла. Зараз у першу чергу знижується імпорт, і вітчизняні виробники виходять на перші місця за брендами в продажах».

Введення утилізаційного збору викликало в серпні ажіотаж – продажі авто зросли на 42%, а потім прогнозовано обвалилися на 27% у вересні. І швидше за все така ж ситуація збережеться за підсумками жовтня – продажі залишаться на рівні 14 000, додав експерт. До кінця року, за його інформацією, вийде негативна динаміка: «Цього року, я думаю, нових легкових автомобілів буде продано 205 000, це буде на 6% менше, ніж у минулому». Важливо і те, що рівень утилізаційного збору до кінця не визначений: «По-перше – зараз уже було ініційовано зняття коефіцієнтів. Раніше були коефіцієнти залежно від об'єму двигуна, тепер їх пропонують прибрати, а саму ставку утилізаційного збору збільшити. Ось ця невизначеність також впливає на попит найближчим часом, тому що багато хто, можливо, вирішить відкласти покупку до моменту, коли все визначиться», – прогнозує Олексій Андрейченко. На його думку, не в останню чергу впливає на ситуацію загальна економічна невизначеність.

Водночас, перенасичення ринку немає. В Україні недостатня кількість автомобілів на душу населення – близько 70%, наголосив експерт у коментарі «Голосу столиці». Додамо, що з 1 січня 2014 року ставка утилізаційного збору не буде прив’язана до обсягу двигуна, а буде єдиною: для легкових авто вона становитиме 5,5 тисяч гривень, для вантажних – 11,5 тисяч гривень. При цьому через введення закону про утилізаційний збір в Україні виросли продажі вживаних машин. За даними AUTO-Consulting, вони збільшились на 60% порівняно з 2012 роком.

Тим часом опозиція уже запропонувала скасувати утилізаційний податок на іномарки. Нардепи-свободівці Ігор Мірошниченко, Олександр Мирний та Олег Осуховський зареєстрували законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу про скасування сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів». Метою законопроекту є скасування сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів для створення рівних умов для імпортних та українських виробників. За словами співавтора законопроекту Мірошниченка, для імпортерів датою настання податкових зобов’язань є дата перетину кордону. А от для ТЗ, вироблених в Україні, дата реалізації ТЗ на внутрішньому ринку України, причому особою, яка здійснила (виготовила) такі транспортні засоби. Це явище має ознаки дискримінації та викривлення конкуренції, що грубо суперечить принципам СОТ.

«Оскільки Україна зобов’язалася ставити в однакові умови і імпортерів, і місцевих виробників, то введення в Україні екологічного податку на імпортні транспортні засоби унеможливлює підписання Угоди про асоціацію з ЄС», –  додав депутат. Нардеп Мирний нагадав, що з 1 вересня набув чинності закон про екологічний податок. За його словами, жодна особа не може отримати номерні знаки на автомобіль, навіть сплативши «утилізаційний» збір. «Така ситуація склалася через те, що Кабмін більш ніж за два місяці так і не зміг розробити форму довідки про підтвердження сплати цього збору. Це абсолютно абсурдний закон, який створює перешкоди громадянам України в пересуванні власними транспортними засобами, що є грубим порушенням конституційного права на вільне пересування і права власності», – наголосив народний депутат.

Олег ДОВГАНИК

Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту