Неділя, 17 листопада

Політика

28.02.2014 01:53

До перемоги ще далеко

версія для друку

Дуже часто останнім часом колишні опозиціонери, які внаслідок революційних подій прийшли до влади, вживають термін «перемога» або кажуть «ми перемогли». Але тут варто зробити важливі уточнення. Можливо, для політиків це і перемога, адже перебувати 4 роки в опозиції і отримати всю повноту владу – це дійсно перемога. Але чи це перемога людей, які  95 днів стояли на Майдані. Чи заради цього віддали своє життя більше сотні людей і ще з три сотні отримали важкі поранення, дехто на все життя залишиться інвалідом, а доля багатьох досі залишається невідомою. 

Безперечно, люди боролися проти режиму і вітають зміну влади. Але це не перемога, тому що змінити прізвища для людей – це ще не отримати ті зміни, на які вони чекали і за які боролися. Перемога – це змінити систему, провести люстрацію політиків, які пов’язані з корупцією та злочинами проти власного народу. Люди чекають від політиків, щоб вони не загороджувалися стіною від них, щоб звітували перед народом і покращили людям рівень життя, зрештою, підписали договір про асоціацію з ЄС, з чого власне і почався Майдан, і провели ті реформи, які передбачає цей договір.

ВР працює, та чи в правильному руслі…

Натомість, що ми бачимо сьогодні? Верховна Рада, яка сьогодні є єдиним дієвим органом в державі і має достатньо повноважень для прийняття важливих законів, в перші дні своєї роботи встигла викликати у людей незадоволення своїми діями. Перш за все, обурення викликало скасування закону «Про засади державної мовної політики» Ківалова-Колесніченка. Чи є це питання сьогодні настільки актуальним, коли спостерігається колапс економіки, національна валюта з кожним днем падає, коли актуальним є питання збереження територіальної цілісності, коли люди чекають покарання посадовців, які віддавали злочинні накази вбивати мирних демонстрантів та виконавців цих наказів, а також люди вимагають скасування депутатської недоторканності та скасування пільг для чиновників.

Вже 6-й день влада, маючи в руках абсолютно всі важелі, займаючи посади в силових структурах, не може відповісти на запитання українців, де перебувають і чому не покарані Янукович, Захарченко, Пшонка, Клюєв та інші посадовці і депутати від колишньої правлячої Партії Регіонів, які свого часу робили гучні заяви, в яких фактично підтримували і розгін Майдану, й інші незаконні та корупційні дії Віктора Януковича. 

Окремі громадські діячі та експерти пов’язують такі зволікання з тим, що нинішній владі не вигідно, щоб винні були покарані, адже може виплисти інформація, яка змусить засумніватися в чесності нової влади. Також таке зволікання пов’язують з певними домовленостям олігархічних кланів.

У влади є всі можливості, щоб притягнути винних до відповідальності. Хоча можливо й таке, що влада прислухалася до поради своїх західних союзників «не влаштовувати полювання на відьом, щоб не дразнити Кремль», про що напередодні порадив владі Голова Комітету Європейського парламенту у закордонних справах Ельмар Брок.


«Реєстрова опозиція»

Як зазначають експерти, зокрема відомий політолог Ігор Танчик в коментарі кореспондентові «Галицької правди» заявив, що в Україні йде революція і як в кожній подібній ситуації зрозуміло, що тут є дуже багато питань неврегульованих, які треба вирішувати дуже оперативно. Тому зараз всі дії влади повинні бути націлені на те, щоб вирішити 3 найважливіші питання: по-перше, розв’язати невідкладні економічні проблеми, щоб країна не опинилася в дефолті, тому що це надзвичайно ускладнить ситуацію, по-друге, не допустити розколу України, тому що бачимо масу прикладів того, що такий варіант можливий, по-третє, сформувати легітимні органи влади, щоб країна могла бути повноцінним учасником міжнародних відносин і щоб могла вирішити перші два завдання. Це все, зрозуміло, зробити дуже складно і зараз потрібно вирішувати найневідкладніші питання з врахуванням того, що в нас залишився єдиний легітимний центр влади – це є ВР. 

Політолог також вважає, що колишня влада (а теперішня опозиція) лише маскується, коли зараз голосує разом вже з новою владою. «Персонально ці люди не змінилися, і ми маємо таку Верховну Раду, якою вона була ще донедавна, просто деякі люди сьогодні під зовнішнім тиском, налякані отими процесами, а також, можливо, обурені, як повів себе з народом президент Янукович і його найближчі соратники, вони голосують дещо інакше, але, зрозуміло, що це не може довго тривати. Вони оговтуються, вони починають ставити якісь умови і що результати діяльності того єдиного легітимного органу, яким є на сьогодні ВР не можуть стовідсотково задовольнити протестувальників. Тому сьогодні стоїть завдання вирішити найоперативніші питання і забезпечити перевибори», – говорить Танчик.

Призначена дата виборів президента (25 травня 2014 року), але треба вирішити низку питань, що стосуються виборних процедур і забезпечити також вибори до Верховної Ради, а відтак і місцеві, тому що це є також питання невідкладне, яке має зафіксувати ті зміни в політикумі України, які склалися внаслідок революції.

Експерт вважає, що «реєстрова опозиція» не палає величезним бажанням усунутися і намагається вберегти свої інтереси, це відбувається прогнозовано і це закономірно. Але є рамки, які будуть встановлювати межі, в яких зможе працювати та «реєстрова опозиція», які будуть становити і межі, і певний стержень, навколо якого буде ця влада рухатися. Один такий майданчик – зовнішній – це є ті кредитори, ті європейські та американські структури, які забезпечували підтримку революційних процесів в Україні і які зараз будуть надавати економічну допомогу. 

А ще один стержень, або ще один такий майданчик – власне Майдан. Ці люди, які виступали за революцію, які намагаються зараз контролювати всі ці процеси, які не розходяться з центру Києва і створюють свої структури по всій країні, – переконаний політолог.

На думку політичного експерта, все ж таки повна перемога можлива. Будь-яка революція триває доти, доки не будуть виконані основні її завдання. 

Наскільки людям це вдасться, це складно судити, тому що це залежатиме від багатьох факторів, але те, що вони намагаються реалізувати ці поставлені завдання і те, що вони є важливим учасником тих політичних процесів, що відбуваються в Україні, – це факт. І є сподівання, що вони це зможуть зробити, тому що це може бути одним із запобіжників, який не даватиме бути надто хитрим політикам, які завжди схильні до угоди, – зазначив Ігор Танчик у своєму коментарі.

Доля національної валюти

Поцікавилися ми також і думкою економічних експертів щодо того, що зараз відбувається з національною валютою, курс якої досяг і навіть подолав межу 10 гривень. Чи вдасться новій владі подолати економічну кризу? На думку експерта Андрія Фітя, доля курсу гривні залежатиме від злагодженої роботи уряду і взагалі взаємодії політичних сил. Ми мали три місяці протистояння. Але на наш погляд, це не основна причина того, що зараз є криза, а в тому, що уряд за рік протринькав 16 мільярдів гривень золотовалютних запасів. 

Як зазначає експерт, стабілізації курсу мало, щоб вирішити проблему, потрібно терміново кредит МВФ. Невідомо, наскільки швидко буде кредит МВФ, приблизно на це потрібно місяць.

Українцям радять не панікувати. Експерти вважають, що цей уряд зробить все для того, щоб стабілізувати курс і повернути його принаймні до 8.5. Також покращить економічне становище на думку експертів підписання найближчим часом асоціації з ЄС, хоча потрібно також налагодити і співпрацю з Росією. 

Зникнення долара експерти пов’язують зі зменшенням останнім часом експортно-імпортних операцій, що є власне основним надходженням готівки в країну. «Був зменшений обсяг транзиту через кордон, тому можна дійсно прогнозувати зменшення готівкової валюти в банку але, принаймні, наскільки нам відомо, ті стабілізаційні заходи національного банку, які плануються застосувати найближчим часом, вони є досить дієвими і за день, два наявність готівки відновиться», – зазначив економічний експерт Андрій Фітьо.

Наскільки ефективно та швидко Верховна Рада буде приймати закони, які врегулюють ті невідкладні питання, від яких сьогодні залежить стабілізація політичного та економічного становища? Наскільки ефективним буде новий уряд, чи стане він дійсно урядом народної довіри і чи зможе виправдати надії Майдану? Чи побачимо ми зміну політичної системи та перезавантаження влади чи лише зміну прізвищ та олігархічних кланів? Наскільки структури, які з’явилися під час Майдану, зможуть контролювати нову владу? Однозначної відповіді на всі ці питання наразі немає... Отож, далі буде...

Петро ТКАЧИШИН

Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту