Четвер, 14 листопада

Спорт

11.10.2013 00:00

FARE: здоровий глузд чи театр абсурду?

версія для друку

Донедавна більшість українців і гадки не мали, як розшифрувати абревіатуру FARE, зрештою, не мали такої потреби. Зараз ситуація кардинально змінилася, особливо серед тих, хто не байдужий до футболу.

Отож, FARE (Football Against Racismin Europe) – організація, створена 1999 року. Її мета – допомагати УЄФА та ФІФА виявляти факти расизму, нацизму, нетерпимості та інші вади сучасного суспільства на футбольних стадіонах (Ця позиція – офіційна. Та всі ми звикли шукати в будь-яких діях фінансову підставу. Вона є і тут, але про це згодом). За останні роки FARE провела цілу низку антирасистських акцій, видала сотні буклетів, провела масу семінарів з однією метою – викорінити ті прояви поведінки фанатів, що суперечать духу спорту і толерантності. Не допомогло. Тоді «благочестива організація» вирішила діяти «по-справжньому». Наприклад, саме за скаргою FARE стадіон «Арена Львів» отримав п’ятирічну дискваліфікацію…

Час від часу діставалося то угорцям, то хорватам, то сербам – на їхніх стадіонах, переважно під час матчів національних збірних, представники FARE знаходили різноманітні банери та плакати зі зображенням заборонених символів. Спробуйте не думаючи сказати, які символи в наш час є забороненими? За Союзу, наприклад, за зображення тризуба можна було загриміти на 25 років. Тепер ситуація змінилася. Хочете малювати тризуб – нема проблем. Хочете носити футболку «Сделаный в СССР» із зображенням серпа й молота та портретом Ілліча на спині? Носіть на здоров’я. Вас не засудять, хіба косо подивляться чи покрутять пальцем біля скроні. Свастика? О, це вже страшніше. Але дістанеться вам за неї, якщо заманеться намалювати її (тризуб, до речі також) фарбою на стінах львівської Ратуші. Це буде розцінено, як дрібне хуліганство, але не більше. Зрештою, у нас демократія чи щось схоже на неї. Але на футбольному стадіоні все змінюється. У стінах спортивної споруди вболівальник потрапляє у жорсткі, навіть тоталітарні рамки, виходити за які – зась!
Тут варто зробити ремарку і трішки зануритися в середовище уболівальників, точніше фанатів. Так вже склалося історично, що вони розділилися на дві великі групи – ультраправі та ультраліві (для прикладу, в Італії, у Римі, вважають, що прихильники «Лаціо» – праві, а фанати «Роми» – ліві). Йдеться про історично-політичні вподобання, які передавалися із покоління в покоління. Усе ж ультраправих організацій куди більше. Переважно їхні погляди формуються на націоналістичному фундаменті, іноді на ксенофобському чи антисемітському. Для прикладу, фанати львівських «Карпат» – не приховують, що націоналісти. На їхньому секторі ніколи не бракує синьо-жовтих та червоно-чорних стягів, портретів Тараса Шевченка, Степана Бандери, Романа Шухевича та інших видатних українських історичних діячів. Деколи за свій патріотизм доводиться відповідати. Якщо на символіку ОУН-УПА українська федерація ще закриває очі, то коли фанати «Карпат» вивісили банер із нагоди 70-річчя дивізії «Галичина», почався скандал, що став причиною серйозного покарання – матчу без глядачів. Мовляв, львівські фанати пропагують фашизм (не будемо акцентувати на підмінах понять, що ними частенько зловживають – як політики, так і футбольні чиновники)… Але один матч без глядачів – це «квіточки», порівняно з покараннями від FARE.
По суті, ця організація вирішила зробити футбольні трибуни «стерильними», заборонивши величезну кількість символів. Ви лише вдумайтеся! Заборонити символи! Причому символи древні, які наші предки використовували для сакральних ритуалів. Взагалі, позицію FARE щодо цього дуже складно пояснити, адже тверезомислячій людині зрозуміло, що найкраща заборона – це ігнор. Що більше забороняють, то більше хочеться порушити табу – це відомо ще з часів перших людей, чи не так? А тут вилазить вже згаданий нами фінансовий слід. Коли FARE розкриває черговий «злочин» у формі банера із забороненим символом, на рахунок FIFAта UEFA сиплються золотим дощем швейцарські франки... Мабуть, і без процентів для FARE не обходиться… Але сьогодні ми не будемо рахувати чужі гроші. Краще розглянемо основну символіку, яку FARE так хоче викорінити з футбольних стадіонів. Звичайним уболівальникам вони ні про що не говорять. До речі, поки що офіційно символіка ОУН-УПА до переліку заборонених не увійшла. Наразі FARE лише радить утриматися від її використання. Якщо зважити на те, що представниками FARE в Україні є люди зі Сходу, а головують у цій організації поляки, то можна спрогнозувати, що в найближчому майбутньому, червоно-чорний прапор прирівняють до свастики, а портрет Бандери – до зображення Гітлера. 
Насамкінець, треба звернути увагу на таку річ. Зображення свастики чи рун до футболу прямого стосунку не мають. Натомість, футбольні трибуни є місцем великого скупчення людей, отже в неонацистів з’являється нагода похизуватися перед усім світом своїми поглядами. Насправді, неонацистів у фанатському середовищі небагато, їх одиниці. Але саме завдяки FARE, яка так активно проти них «бореться», їхня кількість невпинно зростатиме. Романтика таємниці, боротьби і спротиву – це те, що приваблюватиме молодих людей, адже все, що заборонене – солодке і цікаве. По суті, FARE робить рекламу неонацизму і постійно провокує появу все нових банерів. Ну, нехай зникне кельтський хрест зі стадіонів, чи, скажімо, руни. Неонацисти і подібні до них візьмуться за алфавіт майя чи єгипетський хрест. Натомість, якщо FARE припинить постійно наголошувати на цьому і полювати за відьмами, неонацисти покинуть стадіони. Їм буде вже не цікаво. Але чи буде з того зиск самій FARE?
Лев ЧОРНИЙ

Свастика 

Свастика, на думку FARE, це офіційний герб націонал-соціалістичної німецької робочої партії (NSDAP). І все. Лише тому, що древній символ добра, щастя та сонця протягом кількох років використовували німецькі нацисти, тисячоліття мирного існування свастики – забуто. Мабуть, FARE не знає, що свастику зображували не лише на прапорі Третього Рейху, але й на грудях Будди, у японських храмах, на тевтонській одежі, у трипільських орнаментах й у багатьох інших спорудах та на речах багатьох народів світу. Можна було б ще зрозуміти, якби FARE заборонила конкретний елемент – прапор Третього Рейху чи герб – зображення орла, який тримає свастику у кігтях. Але узагальнювати свастику, а також її різновиди, які взагалі до Німеччини не мають жодного стосунку, – щонайменше безглуздо.

Кельтський хрест

За ще одним древнім символом FARE оголосило «хрестовий» похід. Зображення кельтського хреста на секторі стадіону – це величезний штраф і серйозні наслідки. На думку FARE, кельтський хрест – це символ неонацистів, в якому зашифроване послання верховенства білої раси. При цьому FARE забуває, що кельтський хрест з’явився в Ірландії у перших століттях нашої ери, коли ні про нацизм, ні про білу расу ще ніхто не знав. Знову ж таки, цей символ означав сонце і вічність – святі речі для наших предків. Зараз зображення таких хрестів можна побачити на багатьох європейських церквах. Ще не так давно львівські «Карпати» випускали клубні шалики із зображенням «кельтів». Тепер з ними не можна навіть заходити на стадіони…

Руни

Тут взагалі до сміху доходить. Знову ж таки, нацистська Німеччина і погони її вояків. Адже на них фігурували рунічні символи, зокрема, SS зображувалися саме за допомогою рун. А те, що руни використовувалися вже на початку нашої ери, FARE забуває. Окрім інших, FARE виокремлює руну «одал», що перекладається, як «спадщина». Річ у тім, що неонацисти нерідко використовують її замість свастики у прапорі Третього Рейху. В такому контексті слово «спадщина» є логічним і зрозумілим. Хоча сама по собі руна «одал» є абсолютно нешкідливою...

14/88

Ці цифри можна побачити не лише на стадіонах, але й на стінах будинків, зокрема львівських. «14» має два варіанти розшифрування. Якщо вдатися до елементарного коду, то під одиницею зашифрована буква «А», під четвіркою – буква «Г». Виходить, Адольф Гітлер. У «14» є також і міжнародне значення: «We must secure the existence of our people and a future for White children»(ми повинні захистити саме існування нашого народу і майбутнє для білих дітей). Автором цього гасла є американський діяч «білого націоналізму» Девід Лейн. За такою ж схемою можна розшифрувати «88», лише підставляти треба латинський алфавіт: «Heil Hitler!». Окрім цього, 88 – це кількість слів з восьмої глави першої частини книги Mein Kampf, в якій Адольф Гітлер ділиться своїми думками про чистоту раси. Зображення таких чисел на фанатських секторах карається всіма можливими футбольними організаціями, в тому числі і FARE. Понад те: ця організація пропонує заборонити використовувати номери «14» та «88» на футболках гравців…


Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту