Четвер, 5 грудня

Суспільство

14.02.2014 07:55

«Водомір» не здається. Тарифи – нові, хитрощі – старі?

версія для друку

Тарифи – нові, хитрощі – старі?

Минулої п’ятниці виконавчий комітет львівської міської ради затвердив нові тарифи «Водоміру» (дочірньому підприємству «Львівводоканал») на послуги з повірки та обслуговування засобів обліку води і теплової енергії, простіше кажучи, лічильників.

«Якщо раніше мешканець сплачував за повірку 49 грн 74 копійки, зараз ця вартісь складає 85 грн 28 копійок, – зазначив у коментарі журналістам в. о. начальника департаменту житлового господарства та інфраструктури Юрій Голець. – Що це означає? Приїжджає спеціаліст з водоканалу, знімає відповідні покази, забирає прилад обліку, перевіряє, приїждждає назад і встановлює. Це власне все».

За пару лічильників вартість повірки становить 146 грн, за чотири лічильники – 264,2 грн. Юридичні особи платитимуть від 185,82 до 251,46 гривні залежно від діаметру засобу обліку. Повірка лічильників проводиться раз на 3–5 років залежно від приладу обліку. «Ми проаналізували тарифи, встановлені в Україні, – додає чиновник. – Так, от у Луганську вартість аналогічних послуг становить 122 грн, в Києві – 103, 85 грн, в Чернігові – 104,80 грн, в Житомирі – 151 грн, в Запоріжжі – 93,43 грн, у Вінниці – 79,35 грн. Ми пройшли процедуру регуляторного акту, вивішували повідомлення про ці тарифи, за місяць часу жодних зауважень-пропозицій до нас не надійшло. Затверджені тарифи дадуть можливість ДСП «Водомір» якісно надавати послуги з повірки і обслуговування лічильників, які є у квартирах громадян».

Де ж закопана собака?

Все, викладене раніше, насправді поверхневий погляд на ситуацію. Спробуємо копнути глибше. У нових тарифах закладена повірка, демонтаж, транспортування і монтаж. Раніше ціну формувало ще й розпломбування та опломбування, хоча воно мало бути безкоштовним. За те, щоб воно було безкоштовним, у Львові свого часу боролася «Громадянська позиція».

Міська влада називала розпломбування і опломбування «повторною реєстрацією» і збирала за це додаткові гроші – майже половину суми за всю повірку становила власне «повторна реєстрація». Насправді ж реєстрацію мають проводити безкоштовно і лише раз – коли встановлюють і беруть на облік лічильник. У 2010 році «Громадянська позиція» у суді довела, що платити підприємству за розпломбування та опломбування лічильників незаконно, адже згідно із законодавством ці послуги є безкоштовними. Тоді справою цікавилася навіть СБУ, адже йшлося про 8 мільйонів гривень. Сама ж послуга повірки лічильника справді платна. Проте мешканець не зобов’язаний проявляти ініціативу в повірці, цим мав би клопотатися ЖЕК, а саму повірку не обов’язково має здійснювати «Водомір». Він зобов’язаний саме розпломбовувати і опломбовувати, а для повірки ЛКП мали б наймати ліцензовані субпідрядні підприємства, вочевидь, орієнтуючись на вартість послуг. В реальності, замість вільного ринку послуг було створено монополіста – «Водомір», який за безкоштовні послуги розпломбування та опломбування збирав майже половину ціни повірки. Після довгої судової тяганини у 2012 році суд скасував розмір плати за ці послуги, уся повірка на той час становила загалом 49 грн. Тобто, потрібно було встановити нову плату за повірку лічильника, і за логікою вона мала б становити десь гривень 25.

Але що-що, а хитрувати в нас вміють. Затверджуючи нові тарифи, виконком у новому рішення прописав: послуги розпломбування й опломбування будуть безоплатними (як того вимагає законодавство), ДСП «Водомір» повинне попереджати мешканців, що ті мають право обрати для повірки лічильника не лише це підприємство. Ця можливість прописана у рішенні виконавчого комітету складною бюрократичною мовою. Напевно, так само ця можливість буде запропонована і львів’янам, аби містяни не вчитувалися і, бува, не надумали шукати кращого, можливо, дешевшого перевіряльника. Варто зазначити, що лише «Водомір» як дочірнє підприємство «Водоканалу» має списки термінів використання лічильників, а отже, може нагадувати мешканцям про потребу в повірці.

Усі ми знаємо, як офіційні установи вміють про щось нагадувати: якщо ви не зробите цього й цього, позбавимо вас можливості виїзду за кордон. (Такі погрози – не жарт і не гіперболізація, а цілком реальні «попередження» в арсеналі різних офіційних установ). У такий спосіб «Водомір» зможе «підштовхнути» мешканця до повірки лічильника, не чекаючи на ініціативу з боку ЖЕКу. А імовірність того, що після безкоштовного розпломбування «Водоміром», львів’янин шукатиме іншу, гіпотетично дешевшу фірму для повірки – зовсім невелика.


Ірина Юзик

Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Статті

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту