Четвер, 5 грудня

Суспільство

25.04.2014 07:27

«Волонтерський» бізнес процвітає

версія для друку

Волонтерство чи робота?

Зустрівши на вулиці волонтера зі скринькою, варто перш за все пам’ятати, що це зовсім не волонтер, а особа, яка працює на роботі, і від суми грошей, які ви кидаєте у скриньку, залежить його зарплата.

Якщо зайти на сайт rabotalux.com.ua, то там можна знайти кілька десятків вакансій промоутера-волонтера, і це лише на одному сайті, а благодійних фондів в Україні зареєстровано близько 100, і їхня кількість постійно збільшується.

Проте за чинним українським законодавством волонтер не може бути промоутером, який отримує за свою діяльність коштів. Про це нам говорить Закон України «Про волонтерство», в якому йдеться, що «Волонтерська діяльність – добровільна, безкорислива, соціально спрямована, неприбуткова діяльність…» (розділ 1, стаття 1).

Отже, як бачимо, прибутки для волонтерів не передбачаються. Проте, на жаль, так є лише на папері, а в реальності на вулицях міст з’являється все більше молодих людей, які під виглядом благодійної діяльності заробляють собі на життя, а фонди, які є їхніми роботодавцями, відповідно, також мають з цього прибуток, і що більше волонтерів, то більше грошей.

З власного досвіду кореспондент «Галицької Правди» розповів, що восени 2013 року задля цікавості спробував зсередини побачити діяльність так званих благодійних фондів. Одним з таких є «Фонд добрих людей».

Було несподіванкою знайти оголошення на роботу промоутером і потрапити на співбесіду благодійного фонду. Представник львівської філії цього фонду зазначив, що зарплату волонтер отримує з двох причин: по-перше, це є своєрідною мотивацією для волонтера, а по-друге, волонтерам теж треба за щось жити.

Варто зазначити, що немає чітко зазначених умов, які б регулювали грошову винагороду волонтера, адже враховуються одразу декілька факторів: кількість днів, протягом яких волонтер працює, кількість годин і сума, яку йому вдалося зібрати. Потрібно працювати, як мінімум, 3–4 години і 5–6 днів на тиждень, але можна і більше. Заробітна плата виплачується кожних 2 тижні залежно від згаданих чинників.
Незважаючи на чималу кількість інформації в ЗМІ про не зовсім чесну діяльність благодійних фондів, люди і надалі кидають у скриньки кошти, думаючи, що допомагають дітям з потребами. Можливо, і допомагають, проте частково, а хтось на цьому непогано заробляє.

Щоб докладніше ознайомитися з діяльністю структур, які називають себе благодійними та отримати інформацію, куди і як рухаються кошти, які збирають промоутери, і чи змінилися принципи діяльності у порівнянні з минулим роком, кореспондент «Галицької Правди» запропонував другові влаштуватися на день у «Фонд добрих людей».

Для цього потрібно було знайти групу фонду в мережі «Вконтакте» або зайти на сайт фонду, де є контакти всіх обласних представників. Потрібно було лише подзвонити і домовитися про співбесіду. На співбесіді 22-річний керівник львівської філії Тарас Озарків спершу розповів історію створення фонду та діяльність у Львові:

«Зареєстрований наш фонд в Харкові на початку 2013 р. і за це час зібрав близько 1 млн гривень допомоги дітям з особливими потребами. У Львові фонд веде свою діяльність від вересня 2013 року. І за цей період зібрано 150 тис. грн. Більш детальніше, кому саме ми допомогли, хто є нашими партнерами, про фінансові звіти та про анонси наших акцій, можна дізнатися на нашому сайті».

Щодо напрямів діяльності то представник фонду зазначив: «Загалом в нас є 3 напрямки діяльності. Перший – збір коштів, він найефективніший, адже зібравши і залучивши кошти, можна найбільш максимально допомогти дітям з особливими потребами. Другий напрям – це відвідування дитячих будинків.Третій, відповідно, – проведення різноманітних благодійних акцій».

«Волонтеру теж треба за щось жити»

Коли мова зайшла про заробітну плату, то Тарас зазначив: «Так склалося, що якщо ти займаєшся благодійною діяльністю у благодійному фонді, то люди вважають, що це все має бути на добровільних засадах і називають це волонтерством (так не склалося, про це йдеться в законі – авт.). Та в кожної людини є свої потреби. Коли ти заходиш в магазин чи маршрутку, то ти ж не скажеш, що ти волонтер. і тобі дадуть щось безкоштовно. Якщо волонтер витрачає на благодійність свій час, то повинен за це отримувати грошову компенсацію».

Також керівник львівської філії зазначеного фонду розповів, що у Львові є багато фондів, і людям це проїдається, а в області їх менше, тому люди лояльніше до цього ставляться.

«Перед тим як збирати кошти волонтер залишає свої паспортні дані, копію ідентифікаційного коду, мобільний номер. Коли він вже йде безпосередньо збирати кошти, ми йому надаємо пакет документів, до якого входять свідоцтво про народження дитини, історія хвороби, діагноз, заява від мами, сума необхідних коштів, договір з батьками, копія паспорта батьків, копія паспорта волонтера і дозвіл від міської ради. Бували різні випадки. Були випадки, коли люди крали гроші, особливо це стосується стажистів, які приходили, брали бокси, збирали кошти і йшли додому. Люди бувають різні, умудряться навіть витягати гроші», – зазначив Озарків.

Волонтеру, який влаштувався задля експерименту, рекомендували не відповідати на запитання міліції та журналістів, оскільки вони є провокативними і дивними. Керівник львівської філії фонду сказав, щоб в разі запитань волонтер давав його візитку, і він все пояснить.

Також Тарас Озарків пояснив, що є один дуже важливий момент, який потрібно знати, адже часто люди думають, що зарплата волонтерам йде з тих самих скриньок. «В нашому фонді зарплату фінансують наші спонсори та партнери, яких є дуже багато», – сказав пан Тарас. Щоправда, згодом трохи змінив свою думку.

«Як нараховується зарплата? Загалом прийнято відштовхуватися або від кількості годин праці, або від виконаної роботи. У благодійності від кількості годин відштовхуватися нелогічно, адже, допустимо, зарплата 10 грн за годину. Волонтер пішов в парк, пішов додому, поїв, походив 8 годин, приніс 100 грн, і за логікою, йому мали б заплатити 80 грн, і я розумію, що нас фінансують спонсори, але ми перед спонсорами маємо теж звітуватися, які суми передали батькам, які пішли на оренду офісу, які на зарплату.

Тому ми виплачуємо зарплату відповідно до виконаної роботи. Враховується, скільки робочих днів ти працюєш, чи береш участь в акціях. Але від зібраної суми теж багато залежить, бо нечесно, якщо людина принесла 300 грн, а хтось 1000 грн, і вони отримають однакову зарплату. Від суми залежить зарплата, але прив’язуватися до суми не можна. В середньому ми рахували за 2 тижні виходить від 800 грн, це якщо працювати по 4 години 5–6 днів на тиждень, хоча як такої ставки немає», – зазначив керівник львівської філії.

Як бачимо, чітко і доступно пояснити, від чого залежить зарплата Тарас не зумів.
По завершенні роботи волонтер йде в банк і перераховує ці кошти на рахунок фонду. Проте можна лише здогадуватися, що відбувається з грошима, які надійшли на рахунок фонду і чи всі ці зібрані кошти йдуть на потреби дітей.

Незважаючи на те, що на співбесіді було зазначено, що робота оплачується, волонтерам радять казати, що вони нічого за це не отримують, щоб люди були впевнені, що їхні гроші йдуть дитині.

Дівчина, яка вже впродовж довгого часу працює у фонді, розповіла, що із зібраних 1000 грн волонтер заробляє 200, тобто 20%.

Цікаво, що фонди між собою конкурують та вербують до себе волонтерів. Як розповів кореспонденту «Галицької Правди» «засланий» волонтер, коли він збирав кошти, до нього підійшов молодий хлопець віком близько 20 років і почав розпитувати, скільки йому платять і потім сам одразу зазначив: «Я знаю, що у вас платять 20 відсотків. Приходь працювати до нас, у нас 35 відсотків». Як згодом виявилося, цей хлопець є керівником одного з благодійних фондів. Щоб запропонувати роботу, він навіть залишив контактний номер телефону.

Нагадаємо, 7 березня пройшла зустріч з Андрієм Садовим, мером Львова, зі студентами НУ «Львівська політехніка». На запитання про так звані «благодійні фонди» з безліччю волонтерів по місту, Садовий зазначив, що готується рішення виконавчого комітету, яким планується зробити обов’язковою реєстрацію тих людей, які ходять збирати кошти. Перед тим, як отримати такий дозвіл, буде перевірено, наскільки правдивою є та інформація, яку представляють благодійні фонди: «Бо на мої прохання пояснити, на яку дитину проводиться збір коштів та що у них за документи, хлопці та дівчата-волонтери не завжди компетентні і не готові дати відповідь», – зазначив мер.

Також Андрій Садовий виявив знання про відсотки, які сплачуються таким «заробітчанам», що вказує на його розуміння суспільного занепокоєння щодо цього. Окрім цієї проблеми, він згадав про професійне жебрацтво, де, за його словами, «жебраки отримують в день більше, ніж він в місяць» (зарплата мера – 3500 гривень). Для прикладу він навів Вільнюс та Ригу, де поширений штраф, однак не для жебраків, а для тих, хто жертвує, таким чином унеможливлюючи жебрацтво як таке.

Проте, є все-таки благодійні фонди, де волонтери дійсно є волонтерами. Наприклад, таким фондом є Всеукраїнський благодійний фонд «Серце до серця». Як розповів кореспонденту «Галицької Правди» в. о. керівника львівського обласного штабу Петро Бурда, волонтери за зібрані під час акції кошти ніякої фінансової нагоди не отримують. Для заохочення найкращим волонтерам обіцяють безкоштовний квиток в Аквапарк, можливість вільно відвідати якийсь концерт, також передбачені певні солодкі винагороди як печиво чи цукерки,а найкращим волонтерам вручають символічну грамоту «Золоте Серце». Кожну акцію проводяться навесні, і кошти збирають на різні потреби. Цьогоріч з 7 по 27 квітня кошти збирають для дітей з вадами зору.

Як зазначає Петро Бурда, волонтерство має базуватися на довірі: «В ідеалі, коли волонтер зібрав кошти, він разом з представником нашого фонду йде в банк, де йому надають чек із сумую зібраних коштів, але все це базується на довірі. Звісно, можна натрапити на людину, яка назбирає кошти і просто піде собі додому або відкриє скриньку і візьме собі частину коштів. Якщо такі випадки фіксуються, то ми повідомляємо в правоохоронні органи. В нас кожен волонтер проходить тест на довіру під час співбесіди, і за всі роки проведення акцій не було у Львові випадку, коли б волонтера помітили у нечесному присвоєнні коштів чи крадіжці».

Якими б прозорими та інформативними не видавалися людям сайти благодійних фондів, представники яких щодня збирають кошти, які б документи вони не показували, варто пам’ятати, що волонтер – це насамперед людина, яка допомагає добровільно, а не за гроші. Під великим питанням залишається прозорість фінансування зарплат так званих волонтерів спонсорами, адже простежити за цим дуже важко, відповідно благодійні організації можуть створювати, щоб знайти спонсорів, з яких потім можна буде збирати кошти. Тому якщо дійсно хочете допомогти дитині, то записуйте її реквізити або номер телефону матері чи батька і допомагайте цим дітям без посередників.

Петро ТКАЧИШИН


Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Статті

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту