Середа, 16 жовтня

Суспільство

27.09.2013 10:13

Дерев’яні храми: на лінії вогню

версія для друку

У більш ніж половині з понад 600 дерев’яних храмів Львівської області порушують протипожежне законодавство. За інформацією прокуратури Львівської області, 122 дерев’яні церкви не оброблено вогнезахисним розчином, 206 – не мають засобів пожежогасіння, а в 106 не встановлено протипожежної автоматики. За даними обласного Держуправління з надзвичайних ситуацій, за період із 1992 року у дерев’яних церквах трапилося аж 90 пожеж! 

За останні п’ять років таких займань було 22, у 14 із цих випадків – сакральні споруди знищено дотла. Основними причинами пожеж були або коротке замикання, або ж необережне поводження з вогнем, зазвичай, залишені свічки, пояснюють надзвичайники. За їхньою інформацією, статистика щодо дотримання у церквах Львівщини протипожежних заходів геть не втішна: 380 церков експлуатують електрообладнання з порушенням вимог облаштування, у 550 – дерев’яні конструкції не оброблено вогнезахисним розчином, 290 не обладнані приладами протипожежної автоматики, а в 59 храмах ці прилади є, проте … несправні.

У Львівській облдержадміністрації запевняють: роблять, що можуть. 111 церков вже мають протипожежну сигналізацію за кошти з держбюджету, і цей процес триває, інформують в управлінні охорони культурної спадщини ЛОДА. Починаючи із 2009 року гроші на дерев’яні храми виділяє і облрада: за них вдалося закупити по два вогнегасники для всіх та обробити частину спеціальним вогнезахисним розчином. Однак чиновники наголошують, що дбати за протипожежну безпеку мусить і громада, яка використовує сакральну споруду.

До теми
Група молодих викладачів з Інституту геодезії Львівської політехніки на замовлення управління охорони культурної спадщини ЛОДА провели сканування 29 старовинних дерев’яних храмів на території області. Вибирали переважно найбільш зруйновані, аби зберегти для історії бодай цифрові проекції. За допомогою сучасного обладнання науковці створили просторові моделі будівель у форматі 3D. У таких проекціях видно все до найменших дрібниць: кожну тріщинку в стіні, візерунок на фресці, прикрасу на іконі, кожен закуток приміщення. За створеними моделями можна швидко обчислити, наприклад, скільки потрібно покрівельного матеріалу для даху. Звісно, найбільше вони знадобляться, якщо раптом якась із церков зникне – тоді пам’ятку можна буде відновити за моделями до найменших дрібниць. В Європі створення 3D-моделей цінних будівель – звична практика. В Україні таке роблять лише викладачі Львівського політеху. Інститут геодезії давно співпрацює з європейським науковим проектом «Темпус», який допоміг придбати американський сканер фірми Faro. Для наукової установи зробили суттєву знижку, тож заплатили загалом 250 тис. грн. Саме шляхом сканування робили інвентаризацію костелу Єзуїтів у центрі Львова.
Ірина ЮЗИК

Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Статті

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту