Вівторок, 15 жовтня

Суспільство

31.10.2013 19:20

Борислав: місто на пороховій діжці

версія для друку

 Нещадна експлуатація Бориславського нафтового родовища у XIX та XX століттях не пройшла безслідно. Сьогодні місто стоїть на тисячах так званих шурфів і копанок, щороку тут зростає рівень загазованості, а отже, ймовірність вибухів та провалів під землю досить висока. Бориславці частіше, ніж інші жителі Львівщини, хворіють на бронхіальну астму та онкологічні захворювання. Показник захворюваності на астму у Бориславі – 8.2, тоді як середній рівень в області – 5.1. Місцева влада просить визнати місто зоною екологічного лиха.

Коли приходить нафта

Час від часу у Бориславі трапляються викиди нафти, торік таких було аж два. Трапляється, нафта потрапляє у водопровідну мережу, туди, де пошкоджений водогін. Подекуди нафтові фонтани сягають кількох метрів, у багатьох помешканнях псується побутова техніка – водонагрівні котли, пральні машини, бо замість води по трубах тече нафта.

Триває просідання ґрунту

Озокеритна шахта міста Борислав призупинила видобуток озокериту у 1996 році через нерентабельність. До 2003 року її підтримували у безпечному стані, а потім покинули. Сьогодні у ній постійно нагромаджуються гази, копальня часто наповнюється водою. Науковці застерігають, що така ситуація загрожує просіданням ґрунту, а поруч розташовано чимало житлових будинків. 

Загазованість на межі

Чи не найбільшою екологічною проблемою бориславців є загазованість, адже газ є неодмінним супутником нафти. За 160 років видобутку нафти у Бориславі теперішня ситуація найгірша. Нині відбувається збільшення концентрації газу, що загрожує вибухами. Якщо не вирішувати цієї проблеми зараз, то у будь-який момент може повторитися катастрофа 1972 року. Тоді вибух газу у Бориславі зруйнував двоповерховий будинок, загинуло дев’ятеро людей.

Вода – двічі в тиждень

Водогін – ще одна «болячка» Борислава. Увесь в дірках, він на 80% потребує заміни. На його ремонт потрібно 28 мільйонів гривень! Зараз воду для міста качають із сусіднього села Рибник, через гору, це дуже дорого і не дуже результативно. Мало того, що тарифи на воду у Бориславі одні з найвищих в Україні (9,12 грн за кубометр, у Львові – 5,72 грн), так ще й вода до мешканців останніх поверхів багатоквартирних будинків доходить як до жителів пустель – двічі-тричі на тиждень. Бориславець Едвард Антонишин веде спеціальний календарик подачі води: «Вода в нас реально буває двічі-тричі на тиждень по 30-40 хвилин. В середньому втрати води по місту сягають 90% при нормі 30 з лишком. А ще вода брудна, псує побутову техніку. Я рятуюсь двома фільтрами і баком».

Вихід є?

Чи можливо врятувати місто у передгір’ї Карпат від екологічної катастрофи? В принципі так, просто для цього потрібні мільйон гривень і постійна увага з боку центральної влади, якій, втім, зазвичай немає діла до маленьких містечок. На думку фахівців, аби не сталося непоправного з озокеритовою шахтою, потрібно провести її суху консервацію. Можна виправити і ситуацію із загазованістю. Кандидат наук, інженер з видобутку нафти із нафтогазових родовищ Ярослав Мирко після вибуху 1972-го року був членом спеціально створеної комісії з дегазації Борислава. Науковець розповідає: «Свого часу у Бориславі було десять спеціальних заводів, які відбирали супутній газ із нафтових родовищ, а потім транспортували його для використання у побуті або виробляли з нього газолін чи бензин. А тепер ці заводи не працюють, загазованість ніхто не контролює, ось тому й маємо таку небезпечну ситуацію. Потрібно відновити роботу цих заводів – і тоді дегазація міста стане реальністю». Однак найпростішим, але дієвим кроком могло б стати встановлення спеціальних датчиків загазованості у підвалах житлових будинків – додає фахівець. Якщо рівень загазованості вищий за норму, датчики повідомлять про небезпеку мешканців звуковою і світловою сигналізацією.

Ірина ЮЗИКІнтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Статті

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту