Вівторок, 15 жовтня

Суспільство

07.11.2013 16:18

Поморянський замок може зникнути

версія для друку

Поморянський замок, національна пам’ятка 15-го століття на Золочівщині, руйнується на очах. Востаннє він був реставрований у 1978 році! За останнє десятиліття впала частина даху і кілька стін. Якщо негайно не вжити заходів, замок може зникнути, і ми втратимо культурну перлину Львівщини. Місцева влада не раз складала кошторис на відновлення будівлі. Та досі жодної копійки на відновлення замку так і не виділено. Замок з кожним роком все більше руйнується і сума на його відновлення щорічно зростає. Занепокоєний аварійним станом замку був не один губернатор Львівщини. За період свого головування Віктор Шемчук дав доручення управлінню охорони культурної спадщини зробити усе можливе, аби врятувати пам’ятку. Та наразі справа не зрушилась з місця.
У вересні на сесії Львівської обласної ради депутати прийняли звернення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України щодо аварійної ситуації із Поморянським замком з проханням передбачити у Державному бюджеті України на наступні роки кошти на порятунок унікальної пам’ятки архітектури та містобудування національного значення.
Обласною державною адміністрацією подані пропозиції щодо виділення з обласного бюджету на 2014 рік коштів в розмірі 500 тис. грн. для реставрації Поморянського замку.
За словами Михайла Бучковського, першого заступника голови Золочівської райдержадміністрації, місцева влада зі свого боку робить все, щоб не допустити розкрадання і повного руйнування замку.
Довідка
Поморянський замок побудований на невисокім пагорбі і колись омивався з трьох сторін ставами, мочарами та водами Золотої Липи і Махнівки. Засновник замку – Микола Свинка – був дідичем і власником села і замку Поморян. Укінці 15 століття маєтність перейшла до Жигмунта Сєнинського і була в руках цього роду до 1619–1620 років, коли ці землі купив Якуб Собєський, батько майбутнього короля Польщі.
У ті часи замок був добре укріплений. Завдяки розумному розташуванню замок неодноразово витримував затяжні облоги турків і татар. Так, в 1672 році, коли Золочівський замок зруйнували яничари, Поморянський вистояв перед численними військами. Та вже під час другого походу турків на Львів в 1675 році залога замку, не маючи достатньої сили для оборони, покинули таємним ходом фортецю. Залишений напризволяще замок цілком спустошили, однак невдовзі його відбудував тодішній власник Собєський. На жаль, в 1684 році татари знов зруйновали фортецю.
Поморянський замок був улюбленим місцем перебування короля Яна Собєського, який витратив на його відбудову 25 000 злотих. Він підняв його з руїн, значно укріпивши. Після цього замок витримав всі татарські напади та облоги протягом 1687–1695 років. Після смерті короля замок переходив від одних власників до інших і почав втрачати вигляд фортеці. Сильних пошкоджень зазнав замок під час пожежі 1771 року. Значну його частину розібрали.
У 1789 році Поморяни перейшли у власність Прушинських. Еразм Прушинський відбудував два крила замку, а його син Юзеф відновив інтер'єри, покрив замок бляхою, заклав парк, теплиці. Як великий поціновувач мистецтв, він зібрав виняткову галерею олійних робіт видатних італійських майстрів, близько 300 робіт славетних художників світу, зокрема Рембрандта і Леонардо да Вінчі, гравюр польських королів, ікон, посуду, мозаїк. Та після смерті Юзефа все було знищено, за безцінь продано цінності, архів розпорошився.
У 1876 році замок перейшов у власність Романа Потоцького. Його син Юрій опікувався замком до 1939 року, відремонтувавши його від руйнацій після Першої світової війни. За графа Юрія Потоцького замок перетворився на гарну садибу.
Друга світова війна принесла нових квартирантів: тут жили двоє гестапівці, що керували Поморянським маєтком. Можливо, це й врятувало садибу від цілковитої руйнації.
Кажуть, всі цінності з замку розійшлися по тернопільських музеях, а в самому замку у 50-ті рр. ХХ століття тут містилися райком КПУ та райвиконком. Далі сюди перенесли ПТУ, яке у 80-ті роки переїхало у нове приміщення.


Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Статті

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту