Понеділок, 20 cічня

Здоров'я

24.01.2014 07:22

Будьте здорові, або лікуйтесь за власний кошт

версія для друку

Минулого тижня був прийнятий Державний бюджет України на 2014 рік. Поряд з цим «проголосували» за цілу низку так званих законів, що значно обмежують права і свободи громадян, і за їхнім обговоренням проблеми бюджету якось відійшли на задній план. Можливо, це було однією з цілей (хоча й не головною) такого пакетного голосування? Адже бюджет – це можливість маніпулювати грошима. 

Суперечок навколо основного фінансового документу країни точилось багато. Його називали одним з найгірших бюджетів за останні роки. Дефіцит за офіційними даними становитиме 4,3% ВВП, що становить приблизно 60 млрд гривень. Хоча експерти стверджують, що реальний дефіцит складатиме від 100 до 200 млрд гривень.
Тим не менше, навіть при такому дефіциті бюджету деякі галузі в цьому році одержать більше фінансування, ніж торік. Це стосується насамперед силовиків та апарату президента. А от медикам доведеться тугіше затягнути пояси. Цього року МОЗ одержить на 130 млн гривень менше, ніж торік. Скорочення фінансування складатиме приблизно 1,3 %. На перший погляд, це не так вже й багато. Але якщо врахувати, що медицина і так фінансується дуже погано, то таке скорочення може стати дуже відчутним.

У 2014 «удосконалять заходи протидії СНІДу», але як

Основні кошти медичного бюджету 2014-го року будуть скеровані на реалізацію окремих програм. Так, наприклад, фінансування програми «Удосконалення заходів протидії ВІЛ-інфекції,СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням в Україні» буде збільшено наполовину. Причому левова частка коштів надійде із Центру з контролю та профілактики захворювань США. Переважно ці кошти будуть витрачені на лабораторне обладнання та реактиви для вдосконалення діагностики інфекцій та покращення контролю за донорською кров’ю. Також буде вдосконалена система інформування населення. Тобто немало грошей піде на проведення різноманітних тренінгів та семінарів. А от про збільшення фінансування на ліки проти СНІДу не говориться нічого.

У цьому році планують запустити нову програму державного регулювання ціни на ліки проти цукрового діабету. Загалом, видатки на хворих діабетом збільшаться аж на 2%. Продовжиться фінансування схожого проекту по лікуванню гіпертонічної хвороби. Проекти дійсно потрібні, тільки вони знову можуть перетворитись на черговий спосіб перекачування грошей з бюджету у фармацевтичні компанії, як це вже сталось торік.

Старі автомобілі та менше ліків

Продовжиться фінансування нової медичної реформи, яка зазнала чимало критики від і фахівців, і нефахівців. Головно кошти будуть направлені в так звані пілотні області (Донецьку, Дніпропетровську, Херсонську, м. Київ). Загалом, теперішня медична реформа скерована на скорочення видатків у медичній галузі. Найбільше воно торкається стаціонарної допомоги. Так що збереження обсягів її фінансування навряд чи можна вважати чимось позитивним.

Та все ж, більшість галузей медицини чекає скорочення фінансування. Або воно залишиться на рівні минулого року, без врахування інфляції. Так, система екстреної медичної допомоги в цьому році одержить на 297 млн гривень менше, ніж торік. Більшості станцій швидкої допомоги доведеться забути про нові автомобілі. Ліків буде закуплено менше. А це означає, що багато людей не зможе вчасно та якісно отримати невідкладну допомогу. А хтось не встигне одержати її взагалі.

Система екстреної допомоги є дуже чутливою до скорочення фінансування. При плановому лікуванні пацієнт може купити ліки за свої кошти, добратись до лікарні своїм транспортом. У невідкладних випадках на все це може просто забракнути часу. У декого може не вистачити і грошей. Отже, скорочення фінансування невідкладної медицини складає пряму загрозу для життя людей.

Онкохворим дітям даремно сподіватись на державу

Скоротиться також фінансування дитячої онкології. Якщо торік дитячі онкоцентри одержали 130 млн гривень, то в цьому році їм виділять лише 50 млн. Цих коштів може вистачити на лікування лише кількох десятків дітей.

Ми всі вже давно звикли до оголошень про збір коштів для дітей хворих на рак. Цього року їх може стати ще більше. Бо тих коштів, які передбачені бюджетом, може вистачити на лікування кількох десятків дітей. Та й то найдешевшими, переважно українськими або індійськими ліками. Вони, попри свою меншу ефективність порівняно з європейськими аналогами, дають ще й більше побічних дій. А побічні дії протипухлинних препаратів можуть виявитись смертельними.

Ще більшого скорочення зазнають програми лікування дітей з ДЦП. Бюджетна лікування таких хворих скоротиться у сотні разів. Можна сказати, що цього року хворі на ДЦП не отримають нічого. Батьки можуть забути про чергові програми реабілітації для своїх дітей, поїздки в санаторії. На це все держава грошей не виділить. Доведеться все оплачувати з власної кишені або просто опустити руки.

Скоротили фінансування усього, чого могли

Суттєво скоротиться фінансування інвалідів-чорнобильців. На санаторне лікування їм будуть виділяти від 90 до 120 грн на рік. Тобто, перебувати в санаторії вони зможуть максимум 1 день. На медикаменти виділять від 420 грн до… 5 грн на місяць. Думаю, коментарі тут зайві.

Скоротиться також фінансування медичної науки приблизно на 3%. Сьогодні наукова медицина в Україні і так існує досить умовно. Скорочення фінансів черговий раз поставить її у становище рекламного майданчика для фармацевтичних компаній. Адже саме вони оплачують більшість наукових досліджень в нашій країні.
Лікарі не такі важливі, як силовики?

Не секрет, що близько 70% бюджету, які виділяють на медицину, йде на заробітну плату лікарів. Якщо порівняти видатки на ріст зарплат в медицині і у МВС, то можемо побачити дуже цікаві цифри. Лікарі наступного року можуть розраховувати на 8,4% зростання своїх доходів. У той час як міліціонерам будуть платити на 24,1 % більше, ніж торік. Ось так реалізуються задекларовані збільшення доходів бюджетників на 20% у наступному році.

Відповідно до бюджету наступного року збільшиться фінансування відомчих лікарень. Так медичні заклади, що належать МВС, а також військові госпіталі одержать на 5–6 % більше коштів, ніж торік. Залізничники отримають майже на 8% більше коштів. Зате внутрішні війська можуть розраховувати лише на 1% збільшення фінансування.

Здорова нація Україні не потрібна?

Коли аналізуєш цьогорічний медичний бюджет, само собою виникає питання: «А чи потрібні цій владі здорові люди?». Здорові й працездатні, напевно, потрібні. А от хворі – ні. Особливо хворі діти, які на все життя залишаться інвалідами і не зможуть працювати. Або діти, які далеко не завжди мають шанс вижити. Для чого на них витрачати гроші, якщо з часом вони на зможуть працювати і платити податки в бюджет, який вже давно став «годівницею» для певного кола людей.

За даними ВООЗ, в країнах, де частка бюджету, потрачена на медицину, становить менше 4% ВВП, ця галузь перестає існувати як організована структура. В Україні на медицину щороку виділяють 2–3 відсотки від ВВП. Для порівняння, у США медичний бюджет становить 16% від валового національного прибутку. Так що існування у нашій країні доступної та організованої медичної допомоги черговий раз ставиться під питання.

Хоча ми всі десь уже звикли до такого стану речей і давно не тішимо себе ілюзією безкоштовної медицини. Вже звично купувати ліки, часто за завищеною ціною. Ми звикли доплачувати лікарям зі своєї кишені, бо розуміємо, що за ту зарплату, яку їм платить держава, вижити дуже важко. Скоріше за все, переживемо якось і цей рік. Головне – не хворіти.

Софія ВойтановичІнтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту