Понеділок, 20 cічня

Здоров'я

31.01.2014 07:00

Медики на передовій

версія для друку

Медицина традиційно залишається поза політикою. Адже лікар повинен надавати допомогу всім, незалежно від поглядів, професії, національності. Насамперед це запорука нашої безпеки. Та зараз в політичні процеси втягнені навіть лікарі. Постійно чуємо в новинах, як прямо з лікарень поранених забирають у відділки міліції. Недавно прозвучало повідомлення, що в Черкасах пораненим навіть не надали медичної допомоги, одразу ж віддали їх в руки правоохоронців. 

Між двох вогнів

У тих, хто не знайомий з правилами надання медичної допомоги, ці епізоди можуть викликати обурення. Насправді ж медики просто опиняються між молотом та наковальнею. Згідно з законом при зверненні пацієнта з ознаками побиття, ножовими чи кульовими пораненнями лікар зобов’язаний попередити правоохоронні органи. Ті, у свою чергу, проводять розслідування, розглядають заяву від потерпілого. 

У звичний час це правило діє на користь людей, допомагає вчасно розкривати злочини та правопорушення. Хоча, варто зазначити, що часто міліція «непрозоро» натякає потерпілим, щоб ті не писали заяву. Особливо у випадку побутових бійок. Навіщо охоронцям порядку ще одна справа?

Зараз відбувається все з точністю до навпаки. Часто біля лікарень, в які надходять хворі, вже чергують наряди міліції. І таке нейтральне й безпечне місце як лікувальний заклад перетворюється на відправну точку до слідчого ізолятора.

У лікарів державної установи часто немає вибору. Якщо черговий лікар не повідомить міліцію, це може зробити медична сестра, інший лікар відділення, завідувач, головний лікар. У цій ситуації деякі медики (як наприклад, у Черкасах) просто відмовляються приймати поранених. Тим самим, вони під тиском обставин порушують свій обов’язок надавати допомогу кожному, хто її потребує.

Не варто забувати, що лікарі – це ті ж бюджетники, про яких так багато говориться останнім часом. Медики не мають особливих альтернатив для працевлаштування, окрім державних установ. Втрата місця роботи для них може означати й втрату можливості працювати за фахом. 

Мер Львова, Андрій Садовий, нещодавно заявив про те, що міські лікарні готові приймати потерпілих з різних областей. За його словами, у нашому місті вони будуть почувати себе в безпеці. Також було повідомлення про те, що перші потерпілі в місто вже надійшли. З питань безпеки їхні імена і місцезнаходження не повідомляють. Але поряд з цим, як стало відомо з достовірних джерел, головний лікар однієї з лікарень попереджає лікарів на ранковій «п’ятихвилинці», що вони повинні інформувати міліцію про пацієнтів, що надходять з пораненнями.

Та все ж потрібно віддати належне медикам, які, знаючи, що під час сутичок на Грушевського діставалось і лікарям, не бояться їхати до Києва.

Галицькій правді вдалось дізнатися про кілька випадків, коли лікарі Львова брали відпустки, зокрема й за власний рахунок, і рушали до Києва, аби допомагати колегам у так званому «польовому госпіталі».

Медпункт, якому можна позаздрити

Події останніх тижнів змінили думки та пріоритети. Після того, як 22 січня медпункт на Грушевського розгромили силовики, вже через тиждень виріс новий. Ба більше, забезпечення апаратурою та медикаментами таке, що позаздрить чи не кожна районна лікарня країни.

Вже через тиждень після погрому для польової лікарні закупили дефібрилятори (вартість одного – 25 тисяч гривень) та 4 операційні безтіньові лампи, електрокардіографи (вартість одного – 4 тисячі гривень) та пульсоксиметри, киснева станція, каталки для пацієнтів та штативи для крапельниць, стерилізатор та стерилізаційні розчини, балістичні окуляри та бронежилети, інфрачервоні обігрівачі UFO та бахіли, більше сотні найменувань медичних препаратів, засоби гігієни і ще багато іншого. Та найважливіше – апарат штучної вентиляції легенів, його вартість може досягати 200 тисяч гривень. І для деяких лікарень це покупка року. За поверхневими підрахунками, на польовий госпіталь було витрачено більш ніж півмільйона гривень.

Звісно, можна вдатися до критики, звідки кошти і чи немає зловживань. А проте, нашій владі – чинній і усім майбутнім – є чому повчитися. 

МОЗ про шкідливість диму

У політичні процеси втягнено навіть Міністерство охорони здоров’я. Недавно на його сайті було оприлюднено офіційні заяви про шкідливий вплив токсичних речовин, що виділяються при згоранні автомобільних покришок. 

Як прокоментувати таку поведінку МОЗу? Заява, на перший погляд, цілком адекватна і не має нічого спільного з політикою. Справді, дим, який здіймається над вулицею Грушевського, є небезпечним, може викликати отруєння та віддалені наслідки. Як, зрештою, і дим сигарет, вихлопні гази автомобілів.

Медиків варто похвалити

Варто теж сказати декілька слів про тих медиків, які зараз перебувають на Майдані. З перших днів протесту у будинку профспілок почала працювати організована медична служба. В останні дні значення її недооцінити важко. У Будинку профспілок практично розгорнутий військовий госпіталь. Можливість одержати медичну допомогу на місці часто рятувала людей від тюрми. Відомо, що багато постраждалих не звертались до лікарень через страх потрапити в руки правоохоронців.

Медики на Майдані практично не виступають на камери, вони просто виконують свою роботу. Звичайно, ці лікарі – люди з певною громадянською позицією. І роблять вони те, що вміють – лікують людей, часто ризикуючи своїм місцем роботи або й життям. Згадаймо розгром медичного пункту на Грушевського, постріли «Беркуту» гумовими кулями у спину санітара у білій футболці з червоним хрестом.

У конфлікт, який зараз виник у державі, втягнуті всі. Хотілося б, щоб лікарі мали можливість у своїй професійній діяльності залишатись осторонь від нього. Та, на жаль, не завжди так виходить. Деякі дії медиків справедливо чи ні, викликають обурення. Деякі – справжнє захоплення. У цих обставинах можна лише побажати мудрості всім нам.

Галина СТЕПАНЮКІнтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту