Понеділок, 20 cічня

Здоров'я

22.11.2013 15:47

Діти – не тепличні рослини

версія для друку


Як правильно одягнути дитину в холодну пору

Здавалось би нехитра річ одягнути дитину на прогулянку в холодну пору. Та чи справді все так просто? Адже часто можна побачити легко одягнену маму, яка тягне за руку свою дитину в теплій куртці, шапці й шарфику.

Наука твердить нам, що обмін речовин у дітей проходить набагато інтенсивніше, ніж у дорослих. Крім того, батьки не рухаються на прогулянці так інтенсивно, як їхня дитина. А навіть якщо і намагаються встигати всюди за своїм чадом, то ноги у них довші, а тому кроків потрібно робити набагато менше. А це ще раз доводить, що дітки набагато рухливіші, і теплообмін у них відбувається швидше й інтенсивніше.
- Я завжди говорю батькам, щоб одягали дітей так само, як самі одягнені. А іноді дитина навіть повинна була б бути одягнена легше, ніж мама. Адже, зверніть увагу, батьки ідуть спокійно, а діти біля них танцюють, – розповідає Ігор Гайдук, завідувач дитячого діагностичного відділення Львівської клінічної інфекційної лікарні.
За словами пана Гайдука, найтепліше потрібно одягати ніжки, а ось голова не потребує «закутування». «Шапочка дитині потрібна лише тоді, коли надворі менше 10 градусів тепла, – впевнений лікар. – Батьки, а особливо бабусі, бояться, що без головного убору вітер«надує вушка» дитині. Повірте, не надує. Зверніть увагу, що ніде в Європі діти не ходять в шапках в той час, коли батьки без головних уборів. Лише ми чомусь перетворюємо дітей в тепличні рослини. Якщо рослину з теплиці винести раптово на холод, то вона загине».

А далі починається ланцюг непорозумінь. Виділяючи більше тепла, діти одягнені чомусь набагато більше за малорухомих дорослих з уповільненим теплообміном. Дитячий організм просто змушений хоч якось охолоджуватися. Тому діти пітніють. І, зрозуміло, застуджуються на холодному вітрі куди швидше, ніж легше одягнені, але сухі дорослі.

Проте дещо інша ситуація з маленькими дітками. Їх потрібно одягати дещо тепліше, ніж себе. А саме, за словами Оксани Сенів, лікаря-неонатолога, завідувача відділу новонароджених дітей Львівської обласної лікарні, дитину потрібно одягати на один прошарок трикотажного одягу більше, ніж дорослу людину.
Це означає, якщо мама в куртці і светрі, то дитина в такій самій куртці і светрі плюс трикотажна кофтинка. А на ніжках під штани одягаємо лише колготи, а не дві пари колготів, рейтузи і ще утуплені штани. Просто діткам, котрі їздять у візочках, додатково потрібно накрити ніжки коциком. Бо саме ніжки найбільше мерзнуть. Проте іноді, повернувшись з прогулянки, мама зауважить, що в дитини ніжки холодні, проте вона була шерстяних шкарпетках, теплих чоботах, то для такої дитини холодні ніжки можуть становити фізіологічну норму.

«Свідчить про те, що дитина змерзла, її холодний носик. Наприклад, якщо щічки у дитини теплі, а носик холодний – дитина змерзла», – говорить Оксана Сенів. Лікар рекомендує діткам до одного року одягати дві шапочки (трикотажну, а зверху теплу).
Добре, якщо одяг дитини взимку включає термобілизну. Колись така білизна була частиною військової екіпірування, але зараз в морози її носять і діти, і дорослі. Матеріал, з якого її виготовляють, – це суміш синтетики і шерсті. Синтетика виводить надлишки вологи, а шерсть зберігає тепло. Тому дитині буде тепло, і вона залишиться сухою, навіть якщо буде активно бігати і гратися.

Збираючись на прогулянку, не забувайте: спочатку одягаються батьки, щоб одягнена дитина не стояла і не пітніла, чекаючи їх. Адже якщо вивести спітнілу дитину на вулицю, вона напевно змерзне і може застудитися.

Одна з найбільших помилок батьків – це прикривання ротика дитині взимку. Холодне повітря конденсується, і внаслідок маля дихає холодним і вологим повітрям, що вдвічі небезпечніше для здоров’я, ніж просто холодне повітря. Просто з дітьми до 6-ти місяців потрібно гуляти при температурі не нижчій за 5 градусів, до року – до мінус 10. При нижчій температурі погано засвоюється кисень, тому з маленькими дітьми не варто гуляти.

Навіть якщо ви впевнені, що одяг дитини взимку підібраний правильно, на прогулянці потрібно постійно стежити, щоб дитина не замерзла і не перегрілася.
Галина Єдинак
Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту