Понеділок, 20 cічня

Здоров'я

28.03.2014 06:52

Чому за народження дитини потрібно платити?

версія для друку

«Цього року через декілька тижнів у моїй сім’ї буде поповнення...
Так у мене виникає питання: за чергового українця, який має народитися мені потрібно «заплатити» (якщо це називається словом – «заплатити») близько 5 тис. грн, які я заробляю за 2 місяці. А ще потрібно за щось прожити, купити підгузники і т. д? Чому 5 тисяч? Оскільки першого сина моя дружина народжувала через кесаревого розтину, тому другу дитину також, а ціна таких пологів у нас за розцінкам пологових будинків і по прейскуранту так званих лікарів досягає в межах 5 тис. грн (це як договоришся і як заспівають). Що робити?»  

 
Ось такого гострого листа редакція «Галицької правди» отримала з проханням допомогти. Спробуємо цю проблему проаналізувати, зокрема спростувавши деякі міфи.

Безкоштовна медицина давно не безкоштовна

Справді, за пологи в тій чи іншій мірі потрібно платити. Хоч сам процес пологів є абсолютно природним, це не хвороба, яку потрібно вилікувати. І відповідно, заплатити лікареві за лікування. Тим не менше вийти з пологового будинку і не витратити певної суми грошей, мабуть, сьогодні не вдасться нікому.

Адже лише при оформленні, породіллі зазвичай дають список, що потрібно купити. У ньому елементарні речі: вата, марля, бинт, шприци, рукавички, спирт і навіть порошок та мило. Для тих, у кого плановий кесарів розтин, список більший. Хоча, якщо розписувати детально, то цей список в кілька разів більший. І вже на порозі пологового будинку з сімейного бюджету потрібно списати певну суму.

Хоч, власне кажучи, витрати починаються ще задовго до відвідин пологового. Адже на етапі відвідин жіночої консультації та взяття на облік вагітній потрібно внести благодійний внесок, «подякувати» лікареві, заплатити за деякі аналізи та УЗД-діагностику, а ще купівля вітамінів чи інших необхідних препаратів. Хто кмітливіший, зекономить. Іншим дадуть скерування в приватні клініки для проходження необов’язкових аналізів.

Ні для кого не таємниця, що наша державна медицина вже давно не безкоштовна. Попри те, що Конституція України нам гарантує її безоплатність. Більше того, пологи сьогодні часто просто не по кишені пересічному українцю. Адже навіть найпростіші аналізи в поліклініках і лікарнях не завжди вдається здати безкоштовно.

Тому нині народження дитини – справді дороге задоволення. Вартість пологів у державному пологовому будинку може становити кілька мінімальних зарплат.

Чи можна не платити?

То чи можна не заплатити лікарю за пологи. Відповідь тут проста – можна. Як? Дуже просто. Більшість лікарів гроші беруть вже після народження дитини, а не передоплатою. Самі лікарі суму називають теж нечасто. Інша річ – коли щасливі татусі самі питають, «скільки заплатити?». У цьому випадку лікар або називає суму, або не називає.


Хоча в час інформаційного прориву все набагато простіше, особливо в містах. Існує кілька інтернет-форумів, де можна знайти усе про народження дитини. Жінки, які народжували, докладно описують, у кого і за скільки. На таких форумах можна знайти детальний опис, якому конкретно лікарю, скільки заплачено, називав суму чи ні, скільки платять дитячому лікарю-неонатологу, акушерці, медсестрам і т. д.

Тому підрахувати досить реальний кошторис можна просто за комп’ютером, не виходячи з дому.

Ми промоніторили два потужні форуми – Малеча та Дівочі посиденьки. Це ті форуми, на яких найбільше дописів, починаючи з 2009-го року. Майже усі дописувачі вказують, що лікар сам не називав суми. У 2013 та 2014 роках сума, яку платили дописувачі лише одному лікарю, становила від 2000 гривень і приблизно до 400 доларів США. Хоч одна дописувачка написала, що лікарю (ми з етичних міркувань не називатимемо прізвища) з радості дала 500 доларів і 100 доларів акушерці. Варто зазначити, що деякі дописувачі віддячували лікарю за природні пологи сумою у 400 доларів, а інші – стільки ж давали за кесарів розтин.

Кореспондентові «Галицької правди» з кількох джерелах підтвердили, що суми справді такі і є. Лікареві за природні пологи батьки віддячують сумою в середньому 300 доларів. Мова йде про пологові будинки міста Львів.

Та повернемось до звернення нашого читача, який писав, що у пологових є розцінки та прейскуранти лікарів. Насправді все виглядає дещо інакше. Розцінки змоделювали самі ж породіллі чи їхні чоловіки (які найчастіше і дякують лікарям). Так, трапляється більш ввічливий персонал, а трапляється той, про який говорять «заглядає у кишені», проте все ж варто визнати ніхто нічого не вимагає.

Боротись з корупцією

Також наш читач пише: «Не давати хабара», скажете Ви, я відповім, що «за», але хто підійде у важливий момент, надасть допомогу і прийме пологи? Здоров’ям дружини і майбутньої дитини нехтувати через якісь гроші я не буду».

Як ми уже зазначали, до моменту народження дитини грошей лікар брати не буде, а тим більше вимагати (ну може один-два на весь пологовий знайдеться), відтак говорити про те, що лікар якось не так поводитиме себе із породіллею, немає сенсу. Бо ж він не знає, скільки отримає «подяки» і чи отримає взагалі. Майже завжди лікарям дякують тоді, коли дитинка народилась або навіть при виписці.

Врешті-решт немає у лікарів ніяких прейскурантів, і лікар на запитання «скільки» каже: «скільки вважаєте за потрібне». А це стандартна фраза лікарів. То чому б не подякувати відповідно до своїх можливостей. Наприклад, не сумою 300 доларів, а 100? А немає можливості, то просто потиснути руку і сказати: «Велике Вам дякую, лікарю».

Але тут, мабуть, включається комплекс власного достоїнства. Мовляв, як я дам менше, ніж інші, чи взагалі не «віддячу». Інакше, чим пояснити те, що майже ніхто не вимагає, а ми все одно платимо?

Відтак, як говорили в давнину: не треба перекладати зі здорової голови на хвору. Не потрібно чекати, доки хтось за нас боротиметься з корупцією, варто починати кожному із себе.

Є ще одна сторона медалі

Лікарі зазвичай працюють позмінно, відтак лікар, в якого закінчилась зміна, наприклад о 3-й годині дня, не зобов’язаний сидіти із породіллею до ночі за свою зарплату 2–3 тисячі гривень. Закінчилась зміна, він просто передає породіллю іншому лікареві. Не народила жінка і на іншій зміні (природні пологи можуть тривати 12 годин), знову перейшла в «нові» руки. Інша справа, коли майбутня мама чи тато домовляються з конкретним лікарем і саме в цього лікаря хочуть народжувати, незалежно від того, чия зміна і який час доби. Лікар в такому випадку «за домовленістю» приїздить вночі чи не вночі, але не у свій робочий час і приймає пологи, за це йому надбавку до заробітної плати ніхто не дає. Він це робить тому, що з ним «домовились».

Лікарі жартують, що з пологового ще ніхто вагітним не вийшов. Є ті одиничні, які на свій страх не домовляються і приїжджають народжувати до чергового лікаря. А чергувати може і той лікар, до якого черга, аби домовитись.

Врешті-решт найбільше чого лікарі бояться – це того, що щось піде не так (борони Боже, смерть дитини чи породіллі). Це загрожує лікарю позбавитись практики на якийсь час, зрештою, це його репутація і заробіток. Відтак, жоден лікар не мститиметься за те, що йому не подякують «конвертом».

До теми

У березні 2012 року наказом начальника управління охорони здоров’я Володимира Зуба у медичних установах Львова створено «гарячі» телефонні лінії «Стоп корупції». Для боротьби з корупцією пацієнтам пропонувалось телефонувати за цими номерами.

Як правило, це телефон приймальні головного лікаря. А вже головний лікар на місці безпосередньо мав би втрутитися в ситуацію і вжити заходів, якщо дійсно якісь дії лікарем чи медперсоналом були вчинені неправильно.
Через рік функціонування ліній «Стоп корупції» Володимир Зуб прозвітував, що жодного звернення так і не було.

Зрештою, це і не дивно. Українці «подяку» лікарю вже давно не розглядають як корупцію. Настільки вона вкоренилася у свідомості як звичне явище, що побороти це, без сумніву, ненормальне явище буде не так просто.

Насамкінець

Якщо спробувати уявити собі, що лікар акушер-гінеколог мав би жити «на саму зарплату», а це 2–3 тисячі гривень, то він точно не приїхав би вночі до породіллі, бо вночі маршрутки не їздять, а власного автомобіля при такій зарплаті жоден лікар би собі не дозволив.

Проблема «дорогих пологів» без сумніву існує, і не повинно бути так, що, вийшовши з пологового будинку, молода сім’я залишає там кілька зарплат. Проте побороти корупцію в пологових на рівні пацієнтів неможливо.

Медичній галузі потрібне повне перезавантаження, коли лікар отримуватиме гідну зарплатню, а додаткові «подяки» каратимуться дуже жорстко. Після того таке ж перезавантаження повинне відбутись в головах пацієнтів.

Бо для кожної сім’ї народження дитини не є буденним явищем, відтак два-три рази за життя чоловік хоче – не хоче, проте «дякує» лікареві певною сумою за таке довгоочікуване народження дитини. Звісно, згодом може обурюватися чи напередодні може обурюватися, проте відкрито ніхто про це не говорить.
Тому, очевидно, так борючись із корупцією, ми нічого не доб’ємося. Систему потрібно міняти докорінно. Чи то вводити страхову медицину, чи її зразки. Але робити це потрібно на рівні міністерства.

І, насамкінець, українці дуже прагнуть у ЄС, зокрема львів’яни. Варто знати, що пологи у країнах Євросоюзу не є безоплатними. Медичні послуги у країнах ЄС платні! Лікарі отримують гідну зарплату, а пацієнти знають, скільки коштують ті чи інші послуги.

Р. S. Редакція «Галицької правди» відправила інформаційний запит до Департаменту охорони здоров’я Львівської області на ім’я директора Ростислава Ступницького ще 21 березня з проханням прокоментувати лист нашого читача. Проте вже 26 березня Ступницького звільнили з посади. Ми так і не отримали відповіді на запит, спробуємо його отримати від новопризначеного директора департаменту.

Галина ЄДИНАК


Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту