Понеділок, 20 cічня

Здоров'я

11.10.2013 00:00

Ціна питання – здоров’я. До яких засобів профілактики грипу варто вдатися?

версія для друку

Вакцинація від грипу. Захищає лише від грипу…

Якщо завітаємо на офіційний сайт МОЗ України, то першим методом профілактики грипу, який нам запропонують, буде саме вакцинація. Це справді перевірений та ефективний спосіб боротьби із багатьма інфекційними захворюваннями. Якщо ви зробили щеплення вчасно і «правильною» вакциною, то шансів занедужати на грип для вас поменшає, а якщо й підхопите капосний вірус, то хвороба перебігатиме не так важко.

Що ж воно таке – «правильна» вакцина? Річ у тім, що вірус грипу – дуже мінливий. Кожного року з’являються його нові штами, а наша імунна система не встигає усі розпізнати. Ті антитіла, що утворилися внаслідок вакцинації чи минулорічної хвороби, не захистять нас цього сезону, бо вірус уже інший… Звичайно, можна передбачити, які саме штами будуть циркулювати під час майбутньої епідемії, і виготовити відповідні вакцини. Та чи не потрапляють в Україну ті препарати, що актуальними були рік-два тому? Адже вони не зможуть захистити людей.
Слід також пам’ятати, що вакцинація від грипу захищає лише від грипу. А на сьогодні відомо понад 100 вірусів, що викликають ГРВІ. Тому ніхто з вакцинованих не застрахований від того, що захворіє холодної пори року.

Фармацевтичних засобів чимало. Та не всі дієві й безпечні

Напевно, профілактика грипу та ГРВІ за допомогою різноманітних фармацевтичних засобів найбільш розрекламована. З екранів телевізорів, газетних сторінок та інтернету, тільки-но почався сезон, на нас ринув нестримний потік інформації про ліки, які запобігають інфекційним недугам. Кожен виробник хоче довести, що саме їхній препарат найкраще допомагає. Що ж, спробуємо з’ясувати. Для зручності розділимо всі профілактичні засоби, що продаються в аптеках, на три групи: синтетичні, гомеопатичні та рослинні.
Синтетичні. До цієї групи препаратів належать індуктори інтерферону, інтерферони, синтетичні імуномодулятори, засоби, які безпосередньо діють на вірус грипу. Також умовно сюди можна зарахувати різноманітні мазі й креми на жировій основі, сольові розчини, які захищають слизові оболонки від потрапляння вірусу.
Великою популярністю зараз користуються індуктори інтерферону. Саме інтерферон відіграє значну роль у противірусному імунітеті. Особливо на етапі проникнення вірусу в клітину. Препарати, які стимулюють його виділення, можуть захистити нас від різних респіраторних вірусів, але мають низку побічних дій та протипоказань. Не рекомендують їх, скажімо, вагітним жінкам і дітям до 6-ти років. Ці ліки можуть викликати алергію, порушення травлення. Тому, перед тим як їх приймати, необхідно порадитися з лікарем.
Синтетичні імуномодулятори взагалі не можна вживати без консультації спеціаліста. Ці препарати здатні викликати значні зміни в імунній системі – як корисні, так і шкідливі. Зловживання такими засобами може стати причиною так званих автоімунних захворювань.
Власне противірусні препарати (їх на ринку дуже мало) є надто токсичними. Діють вони лише на віруси грипу, переважно типу А. Тому їх ліпше вживати для лікування , а не для профілактики. За винятком випадків, коли ймовірність зараження і важкого протікання хвороби дуже висока.
Мазі та емульсії на жировій основі, а також сольові розчини, потрапляючи в ніс, захищають слизову від проникнення вірусу. Вони можуть містити також рослинні або гомеопатичні компоненти. Цей вид профілактики знижує шанси занедужати, проте віруси проникають не лише через слизову носа, а й через рот, очі (хоча це трапляється рідше).
Слід пам’ятати, що препарати, призначені для зняття симптомів грипу, не можна застосовувати для профілактики. У їхньому складі немає компонентів, що діють на віруси чи імунну систему людини.
Гомеопатичні. Гомеопатія стала популярною в нас за останні10-15 років. Ті засоби, що продають в аптеках, дещо відрізняються від класичних гомеопатичних ліків. Вони є багатокомпонентними та стандартизованими. В класичній гомеопатії кожен препарат має лише 1 складник і підбирається індивідуально для кожного пацієнта.
На ринку зараз є доволі багато гомеопатичних ліків. Часто вони мають в своєму складі також рослинні компоненти. Випускаються у різних формах – таблетках, гранулах, розчинах. Рідко мають обмеження за віком, побічні дії – невідомі.
Лікарі й пацієнти чітко поділяються на противників та прихильників гомеопатії. Перші стверджують, що ефективність гомеопатичних ліків не доведено. Та, не зважаючи на це, багато медиків (не обов’язково гомеопатів) призначають своїм пацієнтам гомеопатичні препарати і задоволені результатами.
Практично всі погоджуються з тим, що гомеопатичні засоби є безпечними. Їх можна приймати дітям до 1-го року, вагітним жінкам (після консультації). Тому такі препарати можна використовувати для профілактики грипу та ГРВІ. Як не допоможе, – то принаймні не зашкодить, що теж дуже важливо, коли йдеться про лікування та профілактику...
Рослинні. Аби запобігти сезонним недугам, вживають і готові рослинними препарати (настоянки, екстракти), і збори різноманітних трав. Найпопулярнішою довгий час була ехінацея. Лікарі та фармацевти завжди наголошували на безпечності ліків на її основі. Хоча віднедавна все частіше говорять про те, що ехінацея є надто потужним імуностимулятором, тож уживати її слід помірковано.
Можна також спробувати відвари з плодів шипшини, чорної смородини, обліпихи, морси з журавлини, свіжі соки з цитрусових. Ці продукти містять велику кількість вітаміну С, який укріплює імунну систему й підвищує опірність організму. Відомі всім часник і цибуля, а також екстракти хвої чи соснові шишки багаті на фітонциди – речовини, що мають противірусну й антибактеріальну дію. В аптечній мережі можна знайти готові препарати на основі цих рослин. Та слід пам’ятати, що й рослинні препарати не можна вживати без контролю. Надмірна кількість вітаміну С провокує алергію. А понаднормове вживання часнику й цибулі – розлади шлунку.

Найдешевша і найбезпечніша профілактика

«Мийте ноги перед їдою, бо разом з ними помиєте й руки». Жарт, звісно, та як у кожній смішинці, у ньому лише дрібка гумору – решта правда. Хоча грип і передається повітряно-крапельним шляхом, пам’ятаючи про банальні правила особистої гігієни, як-от миття рук, можете значно знизити ризик захворювання. Адже вірусні часточки осідають на поверхні перил, ручок, турнікетів у громадському транспорті. І можуть там перебувати по кілька годин.
Старайтесь в період епідемії менше відвідувати громадські місця, не водіть туди дітей. За можливості менше користуйтеся громадським транспортом. Невелика прогулянка перед роботою чи навчанням не лише дасть змогу уникнути зайвих контактів, а й укріпить ваш організм.
Вчасно провітрюйте кімнату, підтримуйте достатній рівень вологості. Зниження її рівня у приміщеннях (а воно особливо відчутне з початком опалювального сезону) може стати причиною пересихання слизових оболонок. Як наслідок – вірусові легше потрапити в організм.
Ще один спосіб неспецифічної профілактики – загартовування. Та подбати про це треба не тоді, коли епідемія на носі, а значно раніше. Загартовуватися слід правильно. Як це робити, може порадити лише фахівець.
Якщо в родині хтось захворів, його варто ізолювати в окремій кімнаті. Бажано заходити туди у масці й змінювати її не рідше, ніж 1 раз на 3 години. Краще користуватися одноразовими. Коли хворієте самі – сидіть удома, не наражайте на небезпеку тих, хто поряд. Користі від вашої роботи чи навчання буде мало, а от заразити колег можете цілком успішно.
Як саме захищати себе і своїх дітей від сезонних захворювань – кожен вирішує сам. Усі методи мають свої переваги й недоліки. Одні є безпечними, та малоефективними. Інші – доволі помічні, але можуть загрожувати побічними діями. Якщо ви все ж вирішили застосувати той чи інший вид профілактики, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Особливо це стосується дітей та вагітних жінок.
Перейнятися профілактикою варто насамперед тим, хто часто застуджується або має хронічні захворювання , котрі можуть загострюватися після ГРВІ. Особливої уваги потребують діти, які вперше пішли в дитячий садок, школу. Захищати себе мають і дорослі, які напередодні епідемії змінили місце роботи, студенти, котрі вступили до ВНЗ. Адже в новому колективі можуть циркулювати нові збудники, до яких ваш організм ще не пристосувався.
Софія ВОЙТАНОВИЧ

Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту