П'ятниця, 24 cічня

Здоров'я

11.04.2014 08:03

МОЗ чекають зміни?

версія для друку

Вкінці березня відбувся черговий брифінг міністра охорони здоров’я Олега Мусія. Мова йшла про основні напрямки реформування медицини, розраховані на найближчі 3–5 років. Звичайно, нам би хотілось бачити зміни вже й зараз, адже уряд і міністерство працюють вже більше місяця. Хоча в спокійніших умовах ми б говорили «лише місяць». Та реформування охорони здоров’я – це справа не одного дня. Тим паче, що реформами в цій галузі майже ніхто ніколи не займався. І медицина досі в основному працює за старими радянськими принципами.

Зміни управління

Отже, перейдемо до конкретики. На початку свого виступу міністр розповів про зміну системи управління охороною здоров’я. Він запропонував віддати частину повноважень МОЗ органам лікарського самоврядування. До цих повноважень було віднесено видачу лікарських ліцензій, атестацію, введення контролю за дотриманням медичної етики. Посилався Мусій на проект закону, який був поданий до Верховної ради ще в 2011 році.

До цього проекту висунуто багато зауважень. Його впровадження потребує значних змін в законодавстві України, зокрема й у Конституції. Адже згідно з Конституцією всю відповідальність за надання медичної допомоги і охорону здоров’я несе держава. Ще одне зауваження – монополізація органами самоврядування певних функцій і недостатній контроль за ними з боку міністерства. Ні для кого не секрет, що видача ліцензій та атестація лікарів – це дуже корумпований вид діяльності. Чи не перетвориться передача цих повноважень органам самоврядування на звичайне перенаправлення грошових потоків? 

У законі про лікарське самоврядування основним органом його стає Всеукраїнське Лікарське Товариство, керівником якого протягом багатьох років і був Олег Мусій. Не хочеться думати, що новий міністр перетягає чи перетягав «ковдру» на себе, і вбачати в ньому чергову корупційну схему. Зрештою, закон потребує ще значного доопрацювання. Тож подивимось, що з того вийде.

Ще одна реформа, яку пропонує Олег Мусій, – зміна статусу медичних закладів, переведення їх зі статусу бюджетних в статус неприбуткових організацій. Це дасть змогу керівникам закладів більш самостійно розпоряджатись бюджетними коштами. Одночасно пропонується ввести строгу відповідальність за нецільове використання коштів. 

Ну що ж, відповідальність ця має бути дуже суворою. І бажано, щоб контроль вівся не лише з боку міністерства, а й з боку громадських організацій. Інакше така зміна статусу лікувального закладу перетвориться на «годівницю» для його керівників.

Дещо раніше міністр пропонував змінити систему оплати праці лікарів. Нараховувати її не за принципом певної ставки, як це робиться зараз, а за принципом контракту. Тобто, при влаштуванні на роботу лікар буде підписувати безпосередньо з медичною установою контракт, в якому й буде обговорюватись його заробітна плата.

Залежатиме вона від кваліфікації, кількості пацієнтів і т. д. Така система діє в багатьох країнах. Щось схоже можна побачити й у наших приватних клініках.

Страхова медицина: бути чи не бути?

Друге питання, яке було висвітлене на брифінгу, – обов’язкове медичне страхування. Відповідний закон планують прийняти до кінця року. А саму систему реально ввести років через три. За словами міністра, для введення повноцінного соціального страхування в першу чергу необхідно реформувати податкову систему і стабілізувати економічну ситуацію. І це справедливо, адже не може існувати повноцінна страхова медицина в умовах тіньової економіки, коли велика частина заробітної плати видається в конвертах і значна кількість податків просто не сплачується. Крім того, страховка передбачає до 7% додаткових відрахувань з доходів. У теперішніх умовах, коли більшість людей має доходи, що ледве дозволяють вижити, це майже нереально.

Введення медичного страхування дозволить збільшити фінансування системи охорони здоров’я вдвічі. І це чи не єдина можливість вижити цій системі взагалі. Так що треба нам звикати до думки, що безкоштовної медицини не буває. Зрештою, ми вже давно живемо в такій реальності. Страхування дозволить відкладати гроші на лікування поступово, а не вишукувати їх тоді, коли людина вже захворіла. Головне, щоб реформа ця дійсно проводилась, а не була відкладена в «довгий ящик», як це робиться багато років.

Вчитись по-новому

Також Олег Мусій підняв питання медичної освіти. Він звернув увагу на те, що з введенням так званої Болонської системи навчання значно знизився рівень практичної підготовки лікарів. Ну, що тут можна сказати, лише «браво, пане міністре». Адже введення нової системи з самого початку викликало дуже багато нарікань у викладачів, насамперед медичних вишів. Значна частина матеріалу виносилась на самостійне опрацювання. А перший рік інтернатури майже повністю присвячувався підготовці до третього рівня тестування. Та чи можна вивчити медицину вдома за книжкою? Звичайно, ні, бо лікарями стають біля ліжка хворого. Якщо систему навчання дійсно вдасться змінити, міністрові можна буде лише поаплодувати.

Сімейна медицина буде!

Не залишилось без відповіді і питання щодо проведення реформи в системі надання медичної допомоги. Реформа ця більш відома як перехід на сімейну медицину. Вона вже протягом кількох років викликає багато суперечок серед лікарів та пацієнтів. Започаткував реформу ще міністр Поліщук у 2005 році. Особливо інтенсивно вона впроваджувалась протягом останніх 2–3-х років. Продовжить її і теперішнє міністерство. Деякі зміни будуть внесені, виходячи з досвіду роботи пілотних регіонів (тобто тих регіонів, в яких впроваджувалась експериментальна модель нового типу надання медичної допомоги).

Як буде побудована система надання медичної допомоги, дізнаємось тоді, коли проведуть детальний аналіз роботи пілотних регіонів. Тепер можна сказати лише одне – від її зміни ми нікуди не втечемо, доведеться звикати до нової реальності і шукати в ній позитиви.

Не зовсім втішними вимальовуються й перспективи студентів-медиків, особливо тих, які навчаються на бюджетних відділеннях. Їх збираються направляти працювати сімейними лікарями, зокрема й у сільську місцевість. Пригадується, що років 10 тому такі заяви викликали хвилю страйків і протестів серед студентів медичних вузів. Зараз ця новина була сприйнята відносно спокійно. Виникає лише питання, чи будуть забезпечені молоді фахівці, яких відправлять в село, житлом і транспортом? Якою буде їхня заробітна плата? Про це на брифінгу не було сказано нічого.

Ситуація трохи нагадує стару радянську систему, при якій розподіл був обов’язковим. Кожен випускник мав 3 роки відпрацювати за скеруванням. А направляли часто в інший кінець Союзу, «перемішуючи» таким чином населення. Може варто так робити й зараз заради «об’єднання країни»? 

Критика критикою, але спробуймо в такому розподілі знайти позитивні моменти. Молодий лікар, який з перших днів своєї практики (після проходження інтернатури, звичайно) починає працювати самостійно, швидше стає хорошим спеціалістом. Адже в стаціонарі біля нього завжди є хтось старший і досвідченіший, на кого можна перекласти відповідальність. Та й «розвиватись» молодому лікарю не завжди дають можливість, «давлячи» авторитетом. А на дільниці чи в селі лікар залишається один на один з хворим, хочеш не хочеш, а доводиться думати і самостійно приймати рішення.

Поточні проблеми

Окрім глобальних питань, які стосувались реформування медицини, на брифінгу були озвучені й більш нагальні проблеми. Наприклад, говорилось про вирішення питання поставки швидких допомог, які були закуплені ще старим керівництвом. Навколо цих машин виник резонансний корупційний скандал, бо куплені вони були за явно завищеною ціною. Крім того, були порушені терміни передачі машин міністерству. Зі слів міністра, частина швидких вже надійшла в міністерство і відправляється в регіони.

Закупівля швидких – не єдина корупційна схема, яка працювала в МОЗ. Для того, щоб розібратись у них та й з роботою міністерства загалом, Олег Мусій збирається провести аудит міністерства за рахунок Світового банку. Кошти міжнародних інвесторів та благочинних організацій обіцяють залучити й до інших проектів. Наприклад, для добудови дитячої клініки в Києві, університетської клініки.

Що ж, перспективи роботи міністерства і змін у всій системі охорони здоров’я виглядають цікавими. Як вони будуть реалізовані, можна буде сказати лише з часом. Намагатимемось слідкувати за ходом подій та інформувати про них читачів. Адже міністр охорони здоров’я запевнив, що буде інформувати громадськість про всі кроки у ході здійснення реформ і роботи відомства в цілому.

Софія ВОЙТАНОВИЧ


Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту