Понеділок, 20 cічня

Здоров'я

06.12.2013 00:27

Головне виконати план

версія для друку

Гіпертонічна хвороба тепер стала однією з найпоширеніших хвороб у світі. В Україні майже кожен третій страждає на цю недугу. Стійке підвищення артеріального тиску та ускладнення, що його супроводжують, є причиною смерті більше, ніж у половині випадків.

Ще в 2012 році МОЗ України розробив проект зі зниження цін на так звані гіпотензивні ліки. 28 квітня 2012 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 № 340 «Про реалізацію пілотного проекту щодо впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою».

У перелік засобів, які можна купити за зниженою ціною або безкоштовно, увійшло сім незапатентованих найменувань: лізиноприл, еналаприл, амлодипін, небіволол, бісопролол, метопролол, ніфедіпін. Всі вони, як пояснили журналістові «Галицької правди», належать до різних хімічних груп і впливають на різні механізми виникнення гіпертонічної хвороби.

Для того, щоб купити гіпотензивний препарат в аптеці за зниженою ціною, потрібно звернутись до лікаря. Переважно рецепти виписують сімейні лікарі або кардіологи. Купити ліки можна лише у певних аптеках, які працюють за пілотним проектом. Про це мають повідомити в поліклініці, виписуючи рецепт.

Здається, наче все чудово. Нарешті наша держава почала дбати про хворих і малозабезпечених. Тим більше, що більшість гіпертоніків – це переважно пенсіонери з невеликими доходами. Тільки ж реалізується цей «благородний» проект зовсім не так, як треба. У чому ж причини?

Почнемо з того, що в перелік препаратів включені далеко не всі засоби від гіпертонії, які є зараз на ринку. Хворі, які тривалий час лікуються від гіпертонії, переважно вживають комбіновані ліки. А жодного з цих препаратів немає в переліку. Тому певні категорії населення все-таки можуть користуватись можливостями пілотного проекту не у повному обсязі.

Друга причина – обмежена кількість торгових марок, які включені в пілотний проект. До іноземних виробників ще на початку проекту була поставлена вимога – знизити відпускну ціну препаратів щонайменше на 20%. Лише за цієї умови вони можуть бути включені в пілотний проект. Деякі виробники пішли на такий крок, а деякі – не захотіли чи не змогли з тих чи інших причин. Таким чином з аптечних полиць практично зникла велика кількість якісних ліків для зниження тиску.
Перелік іноземних компаній, препарати яких включені в пілотний проект, теж постійно зміняються. Мало не щотижня туди включають нові торгові назви, вилучаючи старі. Складається враження, що в міністерстві тільки чекають, хто більше заплатить, щоб його препарат був включений у цей дуже вигідний для фармацевтичної компанії проект.

Зате українські виробники перебувають у цьому списку досить стабільно. Може, це й правильно, може, варто підтримувати українського виробника? Звичайно, варто, якщо продукція якісна. Та, на жаль, цього немає.

«Багато українських ліків від гіпертонії, м’яко кажучи, не дотягують за своєю якості до іноземних. Вони просто малодієві. Погано знижують тиск, а якщо й знижують, то на дуже нетривалий час. Хоча це можна сказати не про всіх виробників», – розповіла «Галицькій правді» лікар, яка не забажала себе називати, боячись санкцій на роботі.
Окремо варто зазначити розміри компенсації при придбанні ліків. На українські ліки ця компенсація є практично повною. За імпортні можна одержати знижку максимум 50%. Хоча й це вже непогано, враховуючи їхню високу вартість.

Як бачимо, недосконалості в пілотному проекті є, тільки вони аж ніяк не можуть стати на заваді його виконання. Тому проект реалізується, тільки як це робиться. На початках все йшло ніби так, як треба, як підказує логіка. Були вивішені інформаційні листи в закладах охорони здоров’я, аптеках. Подавали повідомлення в деяких засобах масової інформації. Серед лікарів та провізорів був проведений інструктаж про те, як слід доносити інформацію про можливість придбання ліків від гіпертонії за зниженою ціною. Тільки через місяць-два виявилось, що пілотний проект, особливо на Львівщині, реалізується дуже погано. Чому ж так сталось? Розберімось.
Сімейні лікарі сприйняли пілотний проект без особливого ентузіазму, адже він додавав їм зайвої роботи, звичайно, без додаткової оплати. Спочатку треба було переробити всі списки диспансерного обліку хворих на гіпертонічну хворобу. А ці списки часто не оновлювали по кілька років, і в них було чимало «лівих» або й померлих людей.

Після оновлення списків треба було проінформувати всіх пацієнтів, які в них записані. Інколи лікарі чи медичні сестри дійсно обдзвонювали пацієнтів на своїй дільниці або й робили обходи по домах. Та часто просто ставились відмітки про виконану роботу, і хворі на гіпертонію так і не довідувались про можливість придбання ліків за зниженою ціною. Та й сама виписка рецепту займає час. Заповнити треба не лише рецептурний бланк, а ще кілька журналів, вкінці кожного місяці подати звіт. У деяких поліклініках вимагають ще й зафіксувати в звіті кількість придбаних ліків.

Ради справедливості варто сказати, що й пацієнти часто ігнорували ту інформацію, яку одержували. Багато людей з підвищеним тиском у нас просто не звертаються до лікаря або роблять це дуже рідко. Вони приймають ліки, які їм порадив хтось зі знайомих або ж ті пігулки, які виписав лікар кілька років тому, коли вони «випадково» потрапили до нього на прийом. Хтось вважає, що ради кількох гривень знижки не варто вистоювати чергу в поліклініці. Адже українські ліки справді коштують недорого, і економія на них виходить в межах 5–10 гривень.
Не з кращого боку показують себе й провізори. З поінформованих джерел нам стало відомо, як аптеки, що не беруть участі в пілотному проекті, спокійно продають препарати за повною ціною, навіть не поінформувавши пацієнта про те, що він може купити їх зі знижкою, отримавши рецепт у лікаря. Та навіть в аптеках, які включені в проект, ліки можуть спокійно відпускати за повною ціною. Державна компенсація часто приходить з запізненням, а кошти для нових закупівель потрібні негайно.
Отже, впровадження пілотного проекту в нашій області зіткнулось з дуже негативним людським фактором. Лікарі, провізори, та й самі пацієнти досить байдуже поставились до його реалізації. Це побачили в управлінні охорони здоров’я і в міністерстві й вирішили розібратись. Десь з кінця літа львівські поліклініки почали інтенсивно перевіряти. Комісії з міського та обласного управлінь приходили мало не щотижня, та й з Києва приїжджала не одна перевірка. Складалось враження, що, окрім пілотного проекту, сімейні лікарі вже нічим не можуть займатись і ні про що не можуть думати. Керівників лікувальних закладів навіть почали лякати звільненнями. А все для того, щоб показати цифри виконання плану, як в радянські часи.

У лікарів почали вимагати, щоб вони виписували близько десятка рецептів на гіпотензивні засоби в день. І, головне ,більшість з них мали бути отоварені в аптеці. Набрати такої кількості пацієнтів могли не всі лікарі. Особливо це стосувалось колишніх педіатрів. До них не дуже спішать  пацієнти з гіпертонічною хворобою, вони скоріше підуть на консультацію до кардіолога або до свого терапевта. Тоді лікарі і керівництво поліклінік знайшли вихід. Виписували рецепти і самі реалізовували їх в аптеках. Тим більше, що на фінансах це не надто позначалось. Адже найдешевші українські ліки можна придбати практично безкоштовно.
Така ситуація триває й досі. Столи й шафи лікарів завалені ліками від гіпертонії. Багато з них їх просто віддають своїм пацієнтам, дехто розносить родичам та знайомим. Та все ж залишається ще дуже багато нікому не потрібних препаратів. Зате план з реалізації пілотного проекту почали виконувати значно краще.
Що ж стоїть за цим планом? Чи не інтереси українських фармацевтичних компаній? Адже саме їхні ліки почали розкуповувати найбільш інтенсивно. Складається враження, що під виглядом пілотного проекту відбувається перекачування коштів з бюджету в кишені власників фармацевтичних заводів України.
Такий нібито корисний проект перетворився на чергове розкрадання бюджету. Єдине, що хочеться сказати всім, хто страждає від підвищеного тиску, – не упускайте свій шанс, зверніться до лікаря за рецептом. Це не реклама проекту, але коли є можливість зекономити на ліках, то чому не зробити цього. Тим більше, що є в списку і багато якісних ліків іноземного виробництва. Та й деякі наші компанії тепер почали вже випускати зовсім непогані ліки за всіма міжнародними стандартами.
Галина ЄДИНАК


Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту